Doğum fotoğrafında Photoshop

Fotoğrafla ilişkim 2004 senesine dayanıyor, öğrenciyken hep fotoğraf üzerine çalışmalar yapardım. Zamanla elbette biraz da mesleğim gereği photoshop konusuna hakim hale geldim. Hedefim mesleğim gereği her zaman kusursuz ama doğal bir görüntüden yanaydı. Elbette bu konuda birikimim iki, üç satırla kısa özet geçilecek birşey değil ama bir kaç tüyo ile merak edilen sonuca nasıl ulaştığımı paylaşacağımın sözünü Doğum fotoğrafçısı nasıl fotoğraf çeker yazımda vermiştim. O yazım aldığım mesajlardan, özel maillerden gördüm ki bir çok kişiye yardımcı olmuştu, dilerim bu yazım aynı şekilde faydalı olur. İşi gözümüzde büyütüp, fotoğrafı aşırı yoracak müdehalelerde bulunmamak gerekir. Elbette öncelikle iyi bir fotoğrafı işlemekle, kötü fotoğrafı işlemek arasında büyük fark vardır. Bu yüzden ilk hedef her zaman iyi fotoğraf çekmek olmalıdır. Fotoğraf öyle bir şey ki, çektim ve oldu diyebiliyor insan. Bu yüzden resim sanatını incelemek, baba ressamların resimlerini, ışığı nasıl kullandıklarını gözlemlemek ve çok fotoğraf izlemek, o fotoğrafa bakıp öncelikle bunu nasıl çekmiş olabilir diye düşünüp sonra ona ne gibi işlemler yapılmışı gözlemlemeli. Bu insanı, fotoğrafı ve ona yapılan müdehaleleri algılamaya itiyor. Yani göz pratiği herşeyden önce geliyor.

3a-raw

Bu işe başladığımdan beri gerek doğum fotoğrafçısı arkadaşlarım gerek fotoğrafla ilgilenen takipçilerimden en çok işittiğim soru ; “O tonu, uçuk pembeliği, maviliği nasıl veriyorsunuz? ” oldu. Hatta kulağıma gelen sevimli dedikodular ; “Çiseren’in photoshop’u çok iyi”  ” o kız çok photoshop yapıyor ama ya” gibi… İşte cevabını bu yazımda açıklamış olacağım. Bir sır değil, aslında öylesine de kolay, öylesine de zahmetsiz =)

Sanıldığının aksine, ne pek fazla dijital işlem yapmaktayım, ne de bir ton (pembe-mavi) uygulamaktayım. Çektiğim tüm fotoğrafları teslim etmek konusunda bir obsesyonum var, yani her çekimde 250-300 fotoğrafı saatlerce işleme lüksüm olamıyor. Bu yüzden oluşturduğum çok basit kendi photoshop action’larım var. Bu işimi hızlandırmış oluyor, fotoğrafa göre de ayarları düzeltme şansım oluyor. Bunun dışında hazır action’ları pek tavsiye etmiyorum, çünkü her fotoğrafa uymaz ve yapay görüntü – renk verebilir, tabi zevk meselesi. Ben doğum fotoğraflarımda doğal renkleri seviyorum, bu yüzden extra bir ton, renk vs. uygulamıyorum. Sadece doğru white-balance ı yakalamaya çalışıp biraz fotoğrafımı parlatıyorum, cilalıyorum. Her zaman ışık güzel olmuyor, özellikle ameliyathaneye inişte koridorlarda çekilen pozlar çok sarı olabiliyor, diğer karelerle beraber onlarında mutlaka beyaz ayarını raw programında düzenliyorum. İstediğim rengi, tadı yakalayınca jpg’e çeviriyorum, sonrasında photoshopta bahsettiğim basit cila işlemini uyguluyor, dilersem kendi hazırladığım siyah beyaz action’ımı kullanarak siyah beyazını da hazırlıyorum. Her fotoğraf ne istiyorsa onu uyguluyorum, standart action’ımı kullansamda bazı düzenltmeler, maskelemeler mutlaka gerekiyor. Bir formül diğerine birebir uymuyor. Fotoğrafa ne kadar müdehale edilirse, fotoğraf o kadar yoruluyor, veri kaybı oluyor, bozulmalar oluşuyor. Sonuçta doğum fotoğrafı çeken, bizler reklam – moda kareler çekmiyoruz, dolasıyla aşırı uygulamaların yeri doğum fotoğrafı değildir. Ne kadar doğal görünürse o kadar anı yaşamış oluyoruz.

Gelelim madde madde yaptığım uygulamalara.

Doğum fotoğrafları için Canon’un yazılımı DPP (Digital Photo Professional) kullanıyorum. Fazla bir işlem yapmadığım için yeterli ve daha seri geliyor bana. Lightroom programını ise düğün ve dış mekan bebek çekimlerimde kullanıyorum, daha fazla özelliğini kullanıyorum, biraz tonlarla oynadığım olabiliyor çünkü.
Doğum fotoğrafında sadece whitebalance ve brightness adjustment özelliklerini kullanıyorum, bazı gerekli durumlarda saturation’ı kıstığım – açtığım olabiliyor.

Yukarıda ki ilk kare ve aşağıda ki örnek karelerde yaptığım müdehaleleri sırasıyla görebilirsiniz. (fotoğrafların üzerine tıklarsanız daha büyük görüntüleyebilirsiniz)

3a-raw edited3a-ps edit3b- edited

Bu dört fotoğrafta sırasıyla yapılan işlemler şunlardır:
-İlk karede tamamiyle ham olan fotoğrafta herhangi bir beyaz ayarı yapmadım, zaten rengi hoşuma gitti. Sağ tarafta tool palette üzerine çizdiğim kırmızı çizgilerden görebileceğiniz gibi brightness adj.  orjinal karede “0,67″  Bu orjinal değeridir.
-İkinci kareye bakarsanız bu ayarın “0,83″ e çekildiğini ve fotoğrafa hafif bir aydınlık geldiğini göreceksiniz.
-Üçüncü karede ise dosyayı raw’dan jpg’e çevirmiş ve Photoshopta CS5′te açmış durumdayım. Bu programda uyguladıklarım ise  * Curves + Levels + cilt temizlemek için boş layer’ dır.
Curves ile fotoğrafa birazcık aydınlık veriyorum, fazla gelen patlayan noktaları maskeleyerek istediğiniz yeri aydınlatabilirsiniz. Levels ise birazcık canlılık contrast vermiş oluyor. Dilerseniz contrast ayarıyla da oynayabilirsiniz tercih sizin. Ben bunu “cila” isimli bir action haline getirdim. Çünkü yaptığı işlem gerçekten bir cila =) fotoğrafımı parlatıyor. Dolayısıyla her fotoğrafta aynı maskeleme iş görmüyor, bu yüzden her karede ufak düzenlemeler yapmak gerekiyor. Patlayanları maskeleyip koyu gelen yeri açabilirsiniz.

Cilt temizliği işini ise boş bir layer açıp, cilt renginden seçerek, Brush Tool -  opacity’sini  biraz kısarak (%25-30 civarı) göz altı, cilt parlamaları, lekeleri hafifletiyorum. Hiç bir zaman tamamen yok etmiyorum, sadece hafifletmek daha hoş oluyor. Eğer brush tool ile sert boya lekeleri kalmışsa biraz layerın opacity’sini kısabilirsiniz.

Bu işlemin sonucu 4. fotoğraf ortaya çıkmış oluyor. Gayet pembe ve mavi =) herhangi bir ton uygulanmadı, fotoğraf doğal haline bırakıldı ama parlatıldı, cilalandı.

Aynı işlemler uygulanmış 2 fotoğrafı ham ve rötuşlu haliyle aşağıda görebilirsiniz.

2a-raw2b-edited1a-raw1b- edited

Peki whitebalance – beyaz ayarı yapılmış kareler neydi ve nasıl oluyor derseniz. Aşağıdaki fotoğraf öncesi sonrasıyla örnek olabilir.
Biraz gözüme soğuk mavi  görülen bu karede DPP programında, fotoğrafın raw halinde zevkime göre whitebalance’ını ayarladım. Biraz daha doğal rengine gelmiş oldu. Üzerinden yine yukarıdaki aşamaları uyguladım.
Birazcık yağ noktacıklarını temizledim. Ve Çiseren’in Bebeği hazır.

4 raw editing5a5a raw5b edited

Bütün aşamalarıyla yaptığım işlemleri, beğenilen rengimi size sundum. Elbette beni çok mutlu etmeyen neticeler de oluyor, ancak ışığım ne yazık ki her zaman bol olmuyor. O durumlarda  siyah beyazlara daha çok ağırlık veriyorum, çünkü siyah beyaz hemen her zaman ışık kötü bile olsa iyi  duruyor. Renkli fotoğraf biraz daha zahmetli olabilir ama pembe yanaklı, kiraz dudaklı pamuklara renkli kareleri daha çok yakıştırıyorum. Bu yüzden renkli fotoğraflar ağırlıktadır arşivimde. Renkten korkmamalı, gerçek rengi yakalamaya çalışmalı.

Bu yazıyı yazdığıma şaşıranlar olabilir ama bu bir kek tarifi gibidir, herkesin elinin lezzetti farklıdır =)
Aslında işin formülü tamamen uygun fotoğraf çekmekte ve özgün olmaktadır, benzetmeye çalışmak bir çözüm yolu değildir. Hiç bir zaman dijital işlem kendi başına yeterli olmayacaktır, bazen kurtarıcı olabilir ama asla her zaman kurtarmaz, tesadüfi olur. Bunlar benim kendi geliştirdiğim, sevdiğim basit yöntemler, herkes fotoğrafımı nasıl en iyi şekilde sunabilirim derdinde olmalı, onun mavisini, bunun pembesini çok umursamamalı, kendi tekniklerini geliştirmeli, kendi rengini bulmalıdır.  O zaman çeşitlilik, zenginlik olacaktır. Bu da hepimiz için en güzelidir.

Dilerim ilgilenenler için faydalı bir paylaşım olmuştur.

Benzer Yazılar:

91 Responses to “Doğum fotoğrafında Photoshop”

 • nilüfer:

  yine yine yine harikasın, bi tanesin çicerencim :)

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  =D teşekkürler nilüfercim, ihtiyacın yok ya =D okudugun için teşekkürler

  [Reply]

  nilüfer Reply:

  hiç ihtiyacım olmaz mı senden bir harf bile öğrensem ne mutlu bana ne kadar yalın ve anlaşılır bir şekilde anlatmışsın photoshoptan çok az anlayan biri olarak çok mutlu oldum bu yazını görünce :)

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Canım çok teşekkür ederim, çok mutlu oldum gerçekten =))

  [Reply]

 • Senin ne güzel bir yüreğin var… Hep ister ki birilerine yardımcı olabilesin. Bu sebeple hiç şaşırmadım bilgilerini paylaşmana. Merak eden birçok kişi deneyimleyecektir mutlaka ama senin fotoğrafa yansıttığın kendi güzelliğin eksik kalacak o karelerde…

  Öperim! :*

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  teşekkür ederim canımm. :D sevdiğinden :D

  [Reply]

 • Aysegul:

  Çiseren Hanım, uzun zamandır sizi takip ediyorum. Önce doğum fotoğrafçısı olmak istedim sizi gördükçe sonra sizin fotoğraflarınıza baktıkça imkansız olduğunu düşünmeye başladım. Şimdiyse bu paylaşımlarınızla bana umut veriyorsunuz çalışır çabalarsam engin bilgilerinizden faydalanabilirsem belki sizin kadar olmasada birşeyler yapabilirim, hayallerimin gerçek olmasını sizin dünyanıza katılmayı çok isterdim. Işık tuttuğunuz ve ışık saçtığınız için teşekkür ederim. Çiseren Hn. ne zaman ders vereceksiniz ilk ogrenciniz olmak isterim

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Teşekkür ederim Ayşegül, şubat ayından itibaren özel derslere başlıyoruz, dilersen mail ile iletişime geçebiliriz ciseren@ciseren.com sevgiler =)

  [Reply]

 • Burcu:

  Ciseren inanılır gibi değilsin :) acık yurekli, basarılı, muhtesemsin. Tanrının sana yetenek ve güzellik konusunda cok comert davranmış, sense etrafına, dostlarına, meslektaslarına hatta belki düşmanlarina bile comert davranıyorsun. Yolun bahtın hep açik olsun cesur yurekli guzel :) ben fotogarfçı olmucam ama hayranin olarak hep takipteyim :D

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  teşekkürler Burcu, eksik olma! =DDDD sevgilerr

  [Reply]

 • Peri:

  Yine mütevazı, yine sıfır ego. Bu piyasanın herkes tarafından örnek alması gereken çok özel bir insansın. Başarılarına şahit olduğum ve seni tanıdığım için kendimi şanslı hissediyorum. Ellerine sağlık güzel insan.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Canım Pericim, çok teşekkür ederim, her mecrada her zaman her yerde yanımda oldugun için =)) sevgiler.

  [Reply]

 • duygu sancak:

  paylaşımınız için çok teşekkürler ve başarılar.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  ben teşekkür ederim

  [Reply]

 • Pınar Korkmaz:

  Çiserencim bu kadar güzel fotoğraf çekelim de photoshocku eksik kalsın ((:

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  hahah photo shock benimde kullandıgım bişey hoşuma gitti =D şoklarız canım eminim neler çekersin.

  [Reply]

 • aysenur:

  Sirf Ciseren’in bebegi olabilmek icin on sene sonra bir delilige imza attim!! Alti ciseren imzali bir dogum fotom olsun gozum kapali gideyim ((((:

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  =))) çok teşekkür ederim,

  [Reply]

 • Harikasın Çiseren’cim. Kocaman yüreğin ve paylaşımların için teşekkürler, sevgiler :))

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Çok teşekkürler Leylacım, çok zarifsin.

  [Reply]

 • hande mandacı:

  Çiseren merhaba.. İşimle ilgili bir çok araştırma yapıyorum bazende işinde usta insanlara danışıyorum ama inan bana çoğu zaman bir cevap bile alamadığım oluyor. İşin özü şuan senin yayınlamış olduğun teknik ile fotoğraf düzenlemeye çalışıyorum ve açıkçası çıkan sonuç beni çok mutlu etti:) Seni tanımıyorum ama işine ve insanlara karşı göstermiş olduğun duyarlılığını görmek için çokta dibinde olmaya gerk olmadığını düşünüyoum ve sadece duyarlı insanların kocaman yürekleri olur.. Yüreğine sağlık ve teşekkür ederim, sevgiler…

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Çok teşekkür ederim Hande, değerli fikrin benim için çok kıymetli

  [Reply]

 • Çiseren Hanım, bu yaziyi kaleme aldiginiz icin ne kadar teşekkür etsem azdır. O guzel pembeleriniz, mavileriniz yureginizin yumusakliğindan bence.. Ozguveninize hayran olmamak elde degil..Guzel çalışmalarınızın devamını dilerim..Sevgiler

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Çok teşekkür ederim Ayşegül, başarılar dilerim. sevgiler.

  [Reply]

 • Özay Yıldırım:

  Çiseren Hanım merhaba…. bu yazınız bana gösterdi ki, siz gerçekten egosu olmayan, kendine güveni sayesinde bildiklerini korkmadan paylaşabilen öğretmeye açık bir insansınız…Tebrik ederim :)

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Çok teşekkür ederim, eksik olmayın

  [Reply]

 • nercu akkaya:

  Harika bir anlatım, çok çok teşekkürler..
  İyi niyet, özgüven ve samimiyetiniz ile ilgili tüm yorumlara gönülden katılıyorum :)
  selamlar,

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  teşekkür ederim canım =))

  [Reply]

 • Çiseren, böyle güzel ve faydalı bilgileri, açık yüreklilikle anlatabilmen müthiş :)
  Nasıl faydalı ve yararlı bir şey yaptın bilemezsin:) Gece yarısı gördüm ve telefondan yatakta okumaya çalıştım:)Şimdide kelimesi kelimesine.
  Ama dediğin gibi bu işte herkesin elinin lezzeti farklıdır. Bir bütün olarak güzel fotoğraflar çıkıyor ortaya. Sadece çekmekle, sadece düzenleme yapmakla olacak iş değil elbette.
  Ama paylaşmış olman çok değerli.
  :)

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Çok teşekkürler Özge’cim umarım işinize yarar, basit ama pratik, fotoğrafı daha iyi gösteren şeyler. Sevgiler.

  [Reply]

 • Efekan:

  “özgün olmaktadır, benzetmeye çalışmak bir çözüm yolu değildir” Sizin oluşturduğunuz mizansenlerin yurt dışında uygulandığını söylesem, size “benzemeye” mi çalıştıklarını söylerdiniz. Açık yüreklilikle yazmış olmanız çok güzel fakat son satırlara takılmamak elde değil. Emek ve paylaşımınız için teşekkür ederiz.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Bir şey icat ettiğimden bahsetmemişim sanırım. Bunlar çok ama çok basit uygulamalar, zaten bir dijital fotograf çeken kişinin bilmesi gereken temel mudehaleler. dolayısıyla bir şeyi tekelime almış veya bunları adım adım yapanlar kopyalamış olur gibi tavrım yok. YTurtdısındaysa çok daha komplike, detaylı bilgiler tutoriallar bulmak mumkun,, ben gelen sorulara cevaben basit birşey hazırladım. Sadece herkesin kendi tarzı olması gerektiğine inanıyorum hedefinde birisinin sonucu olmamalı, kendi yolunu, ışığını bulmalı bunu not olarak sonuna düşmek istedim. Şayet anladıgınız gibi bir düşüncem olsa zaten bu basit bilgileri bile paylaşmazdım. Tekrar okuyup farklı algılarsınız umarım. Teşekkürler.

  [Reply]

 • Emel:

  Çiseren hanım
  En iyi doğum fotoğrafçısı olduğunuzu düşünüyordum, şimdi bu inancım pekişmiş oldu. Başarınız sadece yakaladığınız eşsiz duygusal anlardan ibaret değil. Siz çok farklı bir görgüye, insanlığa sahipsiniz. Ben bir fotoğraf meraklısı olarak yazınızdan çok faydanlanmış oldum. Aslına bakarsanız raw formatında çekim yapmıyordum dün yazınızı okudum ve bugün kızımın fotoğraflarını raw olarak çektim, ne mutlu okulda değil :) kullandığınız programı eşim geçen sene kurmuştu ama ilk kez sizin vesilenizle denemiş oldum. White balanc ayarıyla oynadım ve sanırım uzun zamandır beni çektiğim karelerde neyin tatmin etmediğini anladım. Bir türlü dogru ayarda çekememişim. Sizin ışığınızı fotoğrafıma vermeye çalıştım. Tabi ki sizin ki gibi olmadı ama yapabileceğimin en iyisini yakalamış oldum. Çok teşekkür ederim fotoğrafı daha çok sevdim sayenizde, hem çektiğiniz karelerle hem de paylaştığınız bilgilerle. Sizin için mahsuru yoksa maille örnek gönderebilir miyim? yorumlamanızı çok isterim eğer vaktinizi çok çalmayacaksam. Teşekkürler.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Emel çok teşekkür ederim, o kadar mutlu oldum ki mesajını okuyunca. Bir kere bir anne olarak denemiş olman çok mutlu etti beni. Dilerim güzel evladına daha güzel pozlar hatıra kalır, katkım olursa ne mutlu. Mailini bekliyorum, çok teşekkürler, sevgiler…

  [Reply]

  Emel Reply:

  Çok teşekkür ederim, asıl ben mutlu oldum. Harikasın ve bir tanesin Çiseren :D

  [Reply]

 • Ekin:

  Çiseren Hanım çok açık net anlatmışsınız ama ben bu konuda çok cahil olduğum için maskelemek nasıl oluyor beceremedim :( onları anlatacağınız bir yazınız daha olacak mı?

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Ekin bu konuyla ilgili başka birşey yazmayı düşünmüyorum, bunlar çok temel uygulamalar. Özel ders vermeye karar verdim, dilersen detaylar için ulaşabilirsin. Sevgiler, çok teşekkürler

  [Reply]

 • bu yazıyı aylardır bekliyordum cila kısmını çözememiş eşimle bunu nasıl yapıyor diye kafa patlatıyorduk:) tabiki kendime özgü gözüm yeteneğim yaratıcılığım tekniklerim var ama herkesin örnek aldığı bir ilham perisi vardır..benimkide sensin:))

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  =)) çok teşekkürler Hande, mutlu oldum

  [Reply]

 • Gülçin Gün:

  Merhaba çiseren ve Hn,tebrik ve teşekkür etmek istiyorum öncelikle.Bu işi yapmaya karar vermiş ve birşeyler öğrenmek için bir o yana bir bu yana saldıran ve bazen kafası karışan biri olarak sizi taktir ediyorum.Shop konusunda hiç bilgim olmadığından çok umutsuzdum,verdiğiniz bilgiler doğrultusunda öğrenmeye çalışacağım.Bu konuda siz yada tavsiye edeceğiniz birisi varsa çok sevinirim.Çünkü her kafadan başka bir ses çıkıyor ve bizim gibi acemiler iyice bocalıyor.Allah kalbinize göre iyilikler çıkarsın karşınıza diliyorum.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Merhaba Gülçin, istanbulda mısın bilemiyorum ama şubat ayından itibaren özel ders vermeye başlayacağım. Dilersen detayları mail ile gorusebiliriz ciseren@ciseren.com adresim. Çok teşekkür ederim görüşlerin için. sevgiler,i başarılar.

  [Reply]

 • TUBA:

  Çiseren ben fotoğrafların rotussuz hallerini begendim. Zaten fazla işleme ihtiyacı yok. Belki başkalarının kötü fotoğrafları üzerinden bu anlatımı yapsan daha iyi olabilir :) Türkiye ortamında bu kadar açık yürekli paylaşımcı olman hayret edilecek bir şey . Herkesin imrendiği ve öykündüğü kişi olmayı buna borçlusun bence. Herşeyini ortaya dökecek kadar kendinden emin ve dürüstsün. Başarıların daim olsun. Herkes adına benden de teşekkürler

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  çok teşekkür ederim =D

  [Reply]

 • elif zorcan:

  Çiseren’cim inan senin yazdığını yazmak; büyük marifet ister. Bazı insanlar bildiğini öğretirse, sanki başkaları da öğrenirse değeri azalacakmış gibi hissediyor ama inan; paylaşarak değeri daha çok artıyor bir profesyonelin.
  Ayça atölye açarak harika paylaşımşarda bulunuyor, sen de yazılarında…
  özetle bol çekimler, bol başarılar diliyorum..
  Sevgiler..

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  çok teşekkürler Elif

  [Reply]

 • esin:

  Yaşasııın beklediğim yazı :)
  Doğum fotoğrafçılarının biricik asil güzel pamuk prensesi.Çok teşekkür ederim.şimdi hemen ilk iş yazdıklarını okuyup deneyeceğim.Henüz okumadım heyecandan hemen yazmak istedim :)eminim muhteşem biryazı daha olmuştur.Seni seviyorum

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  çok teşekkürler =DDDD

  [Reply]

 • Esin:

  İyi ki varsın Çiseren!
  varlığın hem anne-babalar hem de bu işi yapan bizler için şans… teşekkürler

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Teşekkürler Esin, ne mutlu bunları duymak =))))

  [Reply]

 • Kaan:

  Çiseren Hanım merhaba, fotograflarınızı çoğunluk olarak 50mm. f1.2 ile çektiğinizi başka bir yazınızda belirtmişsiniz rica etsem, bu konuyla ilgili olarak bir iki sorum var yanıtlayabilirseniz sevinirim.

  Çekimlerinizde f değerini 1.2 kadar çekiyor musunuz? 1.2′de net alan derinliği çok düşeceği için bebeği net yakalamak çok zor olacağın için
  1.2′yi kullanmadığınızı ve iso değerini yüksekte tuttuğunuzu düşünüyorum.

  D MARK II az ışıklı ortamlarda performansı gayet iyi bir makine, sanırım bu avantajından yararlanıyorsunuz (her ortama göre ayarların değişeceğini zaten yazınızda belirtmişsiniz fakat) doğum ortamında fotografı “net” bir şekilde kurtarabileceğimiz isonun tavan değeri nedir?

  Bir de D Mark II’den III’e geçmenizin nedeni daha yeni ve getirdiği avantajları kuşkusuz var ama temel nedenler nedir acaba?…

  Forumlarda genelde 50mm f1.2 yerine 35mm f1.4 tercih ettikleri, genelde en baba fotografçıların bu lensi kullandıkları,çekim kalitesi ve malzeme kalitesi olarak 35mm’nin daha iyi olduğu yazılmış siz neden 50 mm tercih ettiniz!?

  Zahmet verdim,

  çok teşekkür ederim.

  [Reply]

  Bahar Reply:

  Biraz teknik gibi ama benim de merak ettiğim bir konu :)

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  http://www.flickr.com/photos/ciseren/8307317577/in/photostream

  http://www.flickr.com/photos/ciseren/8308366016/in/photostream/lightbox/

  bu gordugunuz kareleri f1,2′de çektim. flickra son yuklediklerim oldugu için bu kareleri şimdi paylaştım, özel bir nedeni yoktur. Elbette ki böyle bir lens alıp f2,8 – f3,5 çekecek değilim, 1,2′yi sömüyorum diyebilirim =)) sıklıkla, doğumlarda da (dogum anında değil) f1,2 de çekiyorum. “1.2′yi kullanmadığınızı ve iso değerini yüksekte tuttuğunuzu düşünüyorum” demişsiniz, ezbere yanıt veremem, örnek bir fotograf gösterirseniz exif bilgilerini paylaşabilirim ancak böyle kalıp cümlelere yanıt vermek güç, yalan yanlış olur. Kullanıcı olarak oldukça hızlıyım, zamanla bu hızı kazanıyor insan, o yüzden ben bebekleri net yakalamakta pek bir sıkıntı yaşamıyorum, yenidoğanları çekmek hele çok kolaydır bu lenslerle çunku nispeten az hareketlilerdir ancak koşan, yürüme çağındaki bebeklerle çekim daha güçleşir ki yine de oldukça keskin, net yakalayabiliyorum, sıkıntım olmuyor. alışkanlık diyebilirim.
  Yeri gelir ayarlar değişir, iso iner ya da çıkar. İso yu yukseltmekten çekinmiyorum, dediğiniz gibi mark2 nin iso direnci gayet iyi, mark3 ise misli misli bu konuda başarılı. mum ışığında bile çekim yaptığım oluyor (mecazi anlamda değil gerçekten mum ışığında) dolayısıyla 50 f1.2′nin nimetlerinden bu tip karanlık ortamlarda çok faydalanıyorum, çunku özel anlarda flaş kullanarak huzursuzluk vermeyi tercih etmiyorum. Onun dışında “en baba fotografçıların bu lensi kullandıkları,çekim kalitesi ve malzeme kalitesi olarak 35mm’nin daha iyi olduğu yazılmış siz neden 50 mm tercih ettiniz!?” demişsiniz ikisi de L serisi lenstir, malzeme kalite farkı yoktur, her ikisi de Canon’un ruya lensleri listesindedir =) baba fotoğrafçıların kim olduklarını merak ettim paylaşırsanız sevinirim. forumlarda yazanlar kanun ya da bu işin formulu değildir, bana biraz hurafe gibi geldi okuduklarınız =) bilgisiz kişilerde yanlış gözlemlerini paylaşabilir bu yüzden okuduklarımızı objektif kıyaslamalardan yana kullanmamız daha iyi olur. o zaman daha doğru tercihlere yonelmek mumkun
  Kimsede var diye bir lensi, makineyi tercih etmiyorum, ihtiyacıma ve kullanım amacıma göre bu seçimleri yapıyorum. Bu yüzden lenslerimden tam randıman alabiliyorum sanırım =) pek L serisi arasında kıyaslama yapmayı sevmem, hepsinin yeri gözümde, gönlümde ayrıdır, hepsine sahip olmayı isterim. 1 ay önce 35mm 1,4 aldık, 50mm 1,2 kadar keyif aldığımı söyeleyemem kişisel bir zevk diyebilirim. onun dışında bu lens için yorumlarım tam bir belgesel lensi, asla 1,2′nin alan derinliği lezzetine sahip değil fakat tatlı bir açısı var, dar alanlarda çalışmak açısından daha kullanışlı, bir çok kişi 50mm ile doğum çekiminde zorlanıyor cunku alanlarımız çok dar, bu yüzden 35mm onlara daha konforlu olabilir. Fakat dediğim gibi her lensi ayrı değerlendirir, yerine göre kullanmaya çalışırım. Ancak bir çok kullanıcıdan 50mm 1,2 konusunda memnuniyetsizlikler duyuyorum, çunku kullanımı pek kolay bir lens değil, denenmeden alınmamalı belki.
  Mark3′e geçiş nedenim mesleğim ve merakım nedeniyle yeniliği takip etmektir, yoksa makinem sorunsuz ve çok temiz durumdaydı şikayetim ya da yetersiz olduğu durum yoktu. mark3 için ilk yorumlarım ise netleme hızı ve iso direnci elbette çok daha iyi. daha bir çok özelliği cezbedici.

  “doğum ortamında fotografı “net” bir şekilde kurtarabileceğimiz isonun tavan değeri nedir? ” bunun için ise 400 iso altına düşmeyin derim, ancak yine ezbere olur çunku kullandığınız lensi ve makineyi bilmiyorum.

  Benim de size bir sorum olacak, kaan isminiz mi yoksa kod isim midir? erkek dogum fotografçılarının pek şansı olacağına inanmıyorum, belki fark yaratan karelerle tercih nedeni olunabilir =)

  [Reply]

  Kaan Reply:

  Örnek olarak http://stevemccurry.com/ verebilirim, zaten belgesel tadında yorumunuzla özetlemişsiniz. Genel olarak sizin de yazdığınız gibi çoğu fotografçı ekiman bilgisini paylaşıyor. Her ne kadar ekipmanın değil gözümüzün ayırt edici olduğunu söylese de büyüklerimiz (ki siz şimdi bu büyüklerin de kim olduğunu merak edersiniz örn: Çerkez Karadağ) günümüzde ekimanın kalitesinin fotoğrafa katma değeri azımsancak gibi değildir. (http://www.photozone.de/canon_eos_ff/516-canon35f14ff?start=1)
  (http://www.photozone.de/canon_eos_ff/472-canon_50_12_5d?start=2) (Siz zaten incelemişsinizdir)

  Mark 2 ile 3 arasında çok fark göremedim, netleme hızı işlemcisinin biraz daha güçlü olması ile ilgili olmalı (lensin hızı da bir faktör) bunun dışında seçtiğiniz alanda iso sizin için çok önemli olduğu için mark 3′ü tercih ettiğinizi düşündüm.

  http://ciseren.com/blog/dogum-fotografcisi-nasil-fotoraf-ceker/

  yazınızda ilk fotograf ve bir sonraki dörtlü fotograf serisinde sol alt köşede bulunan fotograflarınızın exif bilgilerini merak etmiyor değilim,
  aslına bakarsanız bu fotografların ham halini ve %100′ünde ki netlik derecelerini exif den daha çok merak ediyorum, mail atabilecek kadar paylaşımcı ve vakit ayırabiliyor olmanızı dilerdim…

  ““doğum ortamında fotografı “net” bir şekilde kurtarabileceğimiz isonun tavan değeri nedir? ” bunun için ise 400 iso altına düşmeyin derim”

  Yanlış sordum sanırım, aslında sormak istediğim kumlanmayı elemine edebileceğimiz iso’nun tavan değerini sormak istemiştim, (sizin tavan iso değeriniz) sanırım bu sabit bir değerdir.

  Sizin sorunuza gelince :)

  evet kullandığım bir nickname, kutlarım beni yakaladınız! :) Yalnız bayan olmamla ilgili olarak şüpheleriniz yersiz, sadece rica üzerine
  bir seferlik doğum fotografı çekecek olan birisiyim. Ekiman ile ilgili olarak 35mm 1.4 lens kullanmayı düşünüyorum. Mark 2 ya da 3 arasında karasız kalmıştım sonunda
  ince bir araştırma yapıp aralarında ki farkın verilecek paraya değmeyeceğini düşünerek mark 2 de karar kıldım. Sizin de tavsiyelerinizi bekliyorum…

  Neden takma bir isim derseniz, google tarafından inde(x)kslenmek istemiyorum…

  [Reply]

 • Kaan:

  Yazdığım cvbı silmeniz hayli ilginç, hangi noktaya değinmem rahatsız etti acaba!

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Yazdığınız cevabı silmedim, gönderdiğiniz mesaj link içerikli olduğu için spame takılmış onay bekliyor, bu mesajınız uzerine bakıp, görmüş oldum =)Şu tavrınız, paranoyaklığınız ve saygısızlığını gülünç cidden. vakit ayırıp, sorudugunuz yanlış bilgiler derlemesi sorularınıza uzun uzun tek tek cevap vermiş olduğuma çok üzüldüm şimdi. kaldı ki yanıt vermek gibi bir yükümlülüğüm yok. Saygısız tavrınızla böyle bir paylaşımın altına kinaye, fesatlık sokmanıza kızgın olduğum halde silmeyeceğim dursun görülsün. Sahte mail adresi ve isimle buraya çemkirmeniz de cabası..

  Keşke gerçek kimliğinizle burada birşeyler yazma cesaretiniz olsaydı. Bu arada kimliğiniz gizli de olsa, mail adresiniz uydurma da olsa IP adresinizin göründüğünü hatırlatmak isteriz. Mesajınız onay beklemekte hemen onaylıyorum.
  Son bi tüyo olsun, bu işler ancak DÜRÜSTLÜKLE mükafat bulur. yolunuza, aklınıza ışık düşmesi dileğiyle..

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Bir de şunu eklemek isterim, kimseye hesap sormak haddiniz değildir.

  [Reply]

 • Kaan:

  Çiseren Hanım, yazılarınızı yayınlamadan önce okuyor musunuz!? Bütün bu yakıştırmalarınız ne için!? Ama merak etmeyin size karşılık vermeyeceğim. “Sorduğunuz yanlış bilgilerle” diyerek ne anlatmak istediniz inanın anlayamadık!?

  Kendi cevabınızı da silmeyin, insanlar size yazmış oldukları yazılarının, nasıl yorumlandığını, sizde nasıl cevap bulduğunu ve gerçekte süzgecinizden geçmemiş cvpların nasıl olduğunu görsünler.

  Bu arada yazdığım msjları yanlış anlamış olduğunuz aşikar,
  ben kimliğimi sakladığımı söylemedim, google da indekslenmek istemediğimi söylemiştim. IP adresimin göründüğünü bende biliyorum. Bende sizinkini görebiliyorum ama bu neyi değiştirir, kaldı ki blog sayfaları verilen linkler için spam taraması yapmaz. Konuyla ilgili birikiminiz hayli fazlaymış bunu IP görebildiğinizden anladım… IP demişken yazdığınız yazıların karşılıksız, paylaşım için değil google üzerinde ilk sıralara çıkabilmek adına yazıldığını da biliyoruz.

  Yazdığım yazıların içerik olarak cesaret gerektirecek bir havası yok, bunu nereden çıkarttınız.

  “yolunuza, aklınıza ışık düşmesi dileğiyle..” Gerçekten özlü sözlerinizle ışığım oldunuz umarım bu yazınızla sizde ki ışıkğıda herkes görür.

  Verdiğiniz cvplar ve yazılarınızla bizden çok kendinize ışık tutuyor olmanız ne mutlu. Bu kibirle çıktığınız o yolda başarılar dilerim.

  Umarım bu yazımı yayınlama cesaretini de gösterebilirsiniz zira sizin bu yakıştırmalar ve süzgecinizden geçmemiş doğal halinizi başka mecralarda paylaşmak isterim.

  Son olarak gerçek kimliğime neden bu kadar takıldığınızı bilmiyorum ama niyetim sadece paylaşım, isterseniz kimliğimi açıklayabilirimde yalnız ben burada “kişilerden” çok “paylaşımları”n önemli olduğunu düşünmüştüm.

  Eminim bu yazımda sizin hazır bloğunuzun span filtresine takılır…

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Hanım efendi* sahte mail adresi yazmasanız size gönderdiğimi görebilirdiniz o halde buraya yapıştırayım… wordpress kullanıcısı olduktan sonra ahkam kesecek İFTİRA atacak sıfatı bulunuz. ben 4 senedir, bu işe başladığım zaamnın ilk haftasından itibaren zaten google da üst sıradayım, o zamandan beri adımı bri yere yazmadığım halde telefonlarım da susmadı. Bu ucuz oyunlara aklınız eriyorsa buyrun siz yapın. kaldı ki blogumda çok aktif değilim, blogum beni üstsıralara taşımadı, sıralama üste çıkmak için bu kadar basit oyunlar işe yarıyorsa sizde yazın.. bakalım kaçıncı sırada GERÇEK İSMİNİZİ görebileceğiz. sadece kendimce değerli buldugum paylaşımlar yapıyorum. Bana gizli kimlikle buradan ahkam keseceğinize, bir çok şey sorarak mesleki donanım edinmeye çalışacağınıza, 2 dandik siteden bakıp bişi biliyorum havasına gireceğinize, dogru kaynaklardan faydalanmayı ögrenmelisiniz. Ben bir cesaret sergilediğimi iddia etmiş olabilir miyim? varsa oyle bir satır cumlelerimde gösterin.. Size yanıt verme zorunluluğum bile olmadığını söyledim. bu tavır ve yazdıklarınız kimliğinizi fazla açık ediyorsunuz, bu kadar da kıskançlıklarınız altında ezilmeyin. Benim sizin gibi bilgisiz, görgüsüz kimselerden çekinecek bir durumum yok. yazdığımda yazdığınız da burada kalır. Kendimi kanıtlamak gibi bir çaba içerisinde değilim, herşeyim her zaman ortadadır. Kaldı ki sildiğimiz sandıgınız (sildiysem nasıl geri getirdim onu da size sormak lazım, eminim bilirsiniz bu kadar uzmansanız) yazınızda çok daha güzel sorular ve düzgün uslubunuz vardı, keşke sonradan çemkirmeseydiniz de bende keyifle yanıtlasaydım. Sizin derdiniz aleni şekilde bambaşka… Beni kızdıran hesap soran, eli maşalı tavrınızdır. Basit sorularınızdan çekinecek kadar bilgisiz, yeteneksiz biri olmadığımı gördüğünüz karelerden anlayacak akla sahip olduğunuzu varsayıyorum. Bu da onay bekleyen mesajınızın ekran goruntusuydu. http://www.flickr.com/photos/ciseren/8417938014/in/photostream

  Kaldı ki silme hakkımda var,, hoşlanmamışsam silerim.. Bunun hesabını sorma hakkını size kim verdi? kim oldugunuzu bile bilmiyorum.. herşey açık ortada hala neyin problemini yaşıyorsunuz. Ki buraya sadece başkası hakkında kotu birşey yazılmışsa sildim 1-2 kere, bana yazılan olumsuz seyleri asla silmiyorum.

  siz google indexler diye adınızı taşımaktan korka durun,, başkalarından her türlü taleplerde bulunun, aklınızın ermediği detaylar konusunda da heyheylenip iftira edin.. çünkü millet sizinle uğraşmaya mecbur! Kendinizi kim ya da ne sanıyorsanız sanın, size cevap vermeye tenezzul etmek hatadır. şunları bile yazmak büyük hata ama neyse.. Daha fazla takip etmeyin beni rahat edin.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  rezalet gerçekten, bu kadar çirkin bu kadar kötü niyetli olunmaz.. çok güzel belli ettiniz kimliğinizi isim ya da suret görmeye gerek yok.

  [Reply]

  Ayça Reply:

  Benim IP adresimi de görebiliyor musunuz acaba Kaan (Bey!?)? Şayet görebiliyorsanız bu sizin bilgisayar konusunda çok ileri bir seviyede olduğunuzu gösterir. Ancak bilgisayar ve web işlerinden bu kadar birikimi olan birisinin wordpress’in kendi plugini olan Akismet’ten bir haber olması beni oldukça şaşırttı.

  “kaldı ki blog sayfaları verilen linkler için spam taraması yapmaz”

  Bu cümlenizle, wordpress konusundaki mükemmel birikiminizi ortaya koymuşsunuz. Şayet cümlelerinize birkaç teknik kelime katarak bazı şeylerde kendinizi bilgili gösterme çabanızı ve sağa sola çamur atarak sitem etmeyi bir yana bırakırsanız, bir gün Akismet’in ne olduğunu araştırma fırsatı bulur, bir wordpress yorumuna verdiğiniz 3 tane external linki Akismet’in ne olarak algıladığını ve nasıl mükemmel bir sistem olduğunu anlayabilirsiniz. Hem Akismet’in ne işe yaradığını öğrenirseniz, belki o zaman wordpress sitenize yorum yapan spam botları manuel şekilde spam olarak işaretlemenize de gerek kalmaz :)

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  ayça duvara konuşsan daya iyi, bu tip detayları okuyup anlama yetisi olması gerekir karşındakinin =)
  kendisinin bir “BEY” olmadıgını isminin “kaan” olmadıgını itiraf etmiştir buna ragmen benimsemiş bu kimliği, sağlıksız bir durum var ortada görüldüğü gibi. hala fake e-mail adresi giriyor her seferinde ve yazmaya devam ediyor.. artık bu kimliği benimsediği için o adresi almış bile olabilir =D sildiğim mesajı tekrar gonderiyor.. Artık taciz evresine geçmiş bulundu, devam etsin mutlu olurum.

  İnsanların bu kadar çirkinleşebileceğine, kendi kendine ezilebileceğine inanamıyorum. Bir kadın* cinsiyeti henüz belli değil, kendi kendine bunu yapıyorsa.. toplumdan, eşinden, evladından ne bekler?

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  ayrıca çok teşekkür ederim, varlığınla mutlu ettin beni.

  [Reply]

  Ayça Reply:

  Haklısınız Çiseren Hanım. Kendisine cevap yazarken “Cahillerle tartışmayın, ben hiç galip gelemedim” sözü aklıma gelmedi değil. Ancak kesin bir yargıyla “blog sayfaları verilen linkler için spam taraması yapmaz” cümlesine kayıtsız kalamadım. Şimdi herkesin IP adresini görebilen birisi olarak, Akismet’i de ortadan kaldırıp yine buraya cevap yazarsa şaşırmam. Kimliğinin ortaya çıkmasını istememesine hak veriyorum aslında. Zira ben de emin olmadığım ya da bilmediğim bir konu hakkında atıp tutarken asla ismimin Google tarafından indexlenmesini istemezdim.

  Meyve veren ağaç her zaman taşlanıyor maalesef. Sanırım bloğunuzu haset duygusu içerisinde gezinmeye kendilerinin vakti bol.

  Görene yoğun duygular yaşatan fotoğraflarınız için asıl ben teşekkür ederim. Başarılarınız daim olsun Çiseren Hanım. Saygılarımla.

  [Reply]

  Kaann Reply:

  “verilen linkler için spam” linkler için dedim Ayça Hanım,
  içerik için demedim… Sizin de wordpress bilginiz için takdir ediyorum. Umarım her konuda birbirinizin sırtını böyle sıvazlıyorsunuzdur.

  [Reply]

  Ayça Reply:

  İşte İmam Gazali’nin de dediği gibi “Cahillerle tartışmayın, ben hiç galip gelemedim”. Şu an bu sözü kanıtlar niteliktesiniz. Ben diyorum 3 tane external link spam olarak algılanır, uzun uzun bir pluginden bahsediyorum aldığım cevap sadece kaçamak bir cümleden ibaret :) Verilen linkler için spam diyorsunuz içerik için demiyorsunuz da verdiğiniz linkler içeriğe dahil olduğu için spam olarak algılanmış olabilir mi acaba???? Anladım bilmiyorsunuz da bari araştırma zahmetine girseydiniz de daha fazla alçalmasaydınız ne güzel olurdu. İnsan ortaya yanlış bir bilgi attığı zaman böyle üste çıkmak için çırpınıyor olsa gerek.

  Sırt sıvazlamaya gelince de, kimin sırtının sıvazlanmaya ihtiyacı olduğu ortada. Sırt sıvazlama, başarısız insanları motive edebilmek adına yapılan bir eylemdir. Ortada apaçık bir şekilde kendini gösteren başarıya insanların kendiliğinden vermiş olduğu tepki ise taktir duygusudur. Çiseren Hanım’ı tanıma fırsatını yakalayamadım, sadece internetten sıkı bir takipçisiyim. Kimlik karmaşası yaşadığınıza inandığım biri olarak sizi de tanımam etmem kaldı ki sizin de kendinizi tanıyıp tanımadığınıza dair şüphelerim var. Ben, dışarıdan bir göz olarak şu an burada iki insan görüyorum. Birisi, sadece çalışıp üreten, kendi çizgisinde bir insanken, diğeri de hayatta bir başarı elde edememiş dolayısıyla da hiç taktir edilmemiş olacak ki vaktini işinde gücünde insanlara saldırarak harcıyor. Davranışlarınızdan anladığım kadarıyla sizin çevrenizde sırtınızı sıvazlayıp, sizi motive edecek insan da yok. O yüzden taktir ile sırt sıvazlama eylemini henüz birbirinden ayırt edememişsiniz. Çok üzüldüm sizin adınıza.

  Neyse, ben böylesine boş bir insanın cehalet kokan sözleri karşısında, ne Çiseren Hanım’ın bloğunu daha fazla kirletirim, ne de daha fazla size vaktimi harcatırım. Size yapılacak en büyük iyilik, bundan sonra sizi görmezden gelmek olacaktır. Hayatınızda bir gün başarılı olabilmeniz ve taktir duygusunu tadabilmeniz dileğiyle. Kim bilir, bir gün ruhunuzdaki sayısız kimlikten sadece biri olan fesat kimliğiniz ile savaşma kararı alıp, sadece çalışıp üretmeyi denerseniz, belki size de nasip olur. Selametle :)

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Çok teşekkür ederim bilgin ve paylaşımın için.. her satırına katılıyorum. her seferinde üşenmeden şu bilgileri giren Kaann
  efekan_n@hotmail.com hala kaann olarak yazan birine diyecek söz yok… Kim olduğu konusunda elbette tahminlerim var, değersiz hayatlarında başkalarına duydukları aşırı hayranlıkları zamanla nefret, kıskançlığa dönen insan sayısı çok fazla değil çunku. Bu bir hastalıktır =) şimdiden buradan gelmiş sanki çok anlayacakmış gibi bilgi koparmaya, benim neyi ne kadar dogru yaptığımı test etmeye kalkıyor. Bütün sorun bundan ibaret. başlangıcta cevap vermeyip görmezden gelmeliydim, cunku aynı IP’den ara gazı vermek için başka isimle yazdıgını görüp bu kişinin kimliğini gizleyecek kadar benden çekinen, gizlenmesi için nedeni olan biri olduğunu anlamıştım. sahte kimlik Kah bahar kah başka mail adreslerinden..

  [Reply]

 • Kaan:

  Kutlarım Çiseren Hanım, tebrikler! Pandoranın kutusunu giderek açıyorsunuz.

  Keşke bu övgü dolu sözlerimi sabırla verdiğiniz cvplar ve samimiyetiniz için sarf edebilseydim. Yine her şeyi bilen öğreten ve yol gösteren kibirli tavrınız ile küçümseyen sözlerinizi filtreleyemeyip, sakladığınız incileri bir bir dökmüşsünüz.

  Bilgi paylaşımı için kimlik gerekiyorsa lütfen sitenizde bunu belirtin.

  Benim fotografla ilgili kendimi kanıtlama gibi bir çabam yok, sanırım yanlış anladınız. Farklı kulvarlardayız o yüzden beni kötülemek zorunda değilsiniz.

  Lütfen daha fazla duruşunuzu bozmayın.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  BLOGUMA BİR DAHA efekan_@hotmail SAHTE ADRESİYLE MESAJ BIRAKMAYIN… karşınızda kibirli olmamak mümkün değil. daha kimliğinizi ortaya koyamadan hangi cüretle geçmiş burada benimle didişiyorsunuz. TEK BİR MESAJINIZ DAHA BURADA YAYINLANMAYACAKTIR. sonra geçip neden sildin diye tekrar hesap sormayın KAAN! hayretler içerisindeyim derdiniz nedir? biliyorum derdinizi de neyse.. madde madde sorarken iyi cevap alırken çok iyii.. işiniz bitti sanırsam.. o halde buyrun başka yerde boy gösterin.

  [Reply]

 • Hayretler içerisinde yazılanları takip ediyorum ve anlamladırmaya çalışıyorum ama ne yazık ki anlıyamıyorum. Burada yapılan paylaşımları, aktarılan deneyimleri istemeyen okumasın. Bence bu blog takip ediliyorsa, ya (benim gibi) birşeyler daha öğrenip kendimizi geliştirmek , yapacaklarımızın üzerine birşeyler daha koyabilmek veya yukarıda okuduklarıma göre insanları aşağıya çekmek , onun açığını nasıl yakalayabilirim diye takip ediliyor diye düşünüyorum. Bu kadar öfke neden?? Biz toplum olarak ne zaman bu hale geldik acaba? Özellikle fotoğraf camiasında herkes birbirinden birşeyler saklarken, paylaşımların için kendi adıma teşekkür ederim Çiseren. Açacağın photoshop derslerini dört gözle bekliyor, hem de fotoğraf adına senden daha çok öğreneceğim şeyler olduğunu biliyorum. Sevgiler…

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  çok teşekkür ederim Leyla, normal insanmış gibi tepki vermiş olmam kötü oldu =) işin rezaleti, gülünçlüğünü sonradan anladım malesef. neyse boşverelim.

  [Reply]

 • Elif Şentürk:

  Çiseren Hanım, insanlar alacağını aldıktan sonra sizin meslek sırrınız sayılabilecek bu bilgileri elbette küçümserce yorumlar yapacaktır. Hayret içerisinde okudum, kimliği açıklamayan kişilerin hangi özgüvenle size resmen saldırdığını anlayamıyorum. Kim inanır bunların yazdığına, kime neyi kanıtlayama çalışmış kaan arkadaş anlamadık. Üstelik sizin tüm açıklığınız, paylaşımcılığınız karşısında şaşılacak nankörlüki saygısızlık doğrusu.
  Sizi yıllardır hayranlıkla takip ettim, sonunda benim doğumumda yanımda oldunuz. Herşeyden evel siz insanlığıyla, çalıştığı ailelerin yanında dingin ve profesyonel duruşunuzla bizi kendinize hayran bırakmıştınız, siz gidince bütün aile sizi konuştuk, ne kadar güleryüzlü ve güzel olduğunuzu, fotoğrafların neticesini ben önceden tahmin ediyordum tabi. Sadece ailemiz arasında değil bebeğimizle beraber siz ameliyathaneden çıktıktan sonra doktorumuzla yine sizi konuşmuştuk, bize kim olduğunuzu sordu çok beğendiğini söylemişti. Herkes sizin saygılı, nazik duruşunuzu konuşuyordu. Yani sadece burada güzel kareleriniz, bilgilerinizle başka fotoğrafçılara değil, her yerde ki duruşunuzla mesleğinize büyük katkıda bulunuyorsunuz. Ailelere bahşettiğiniz güzellikleri, güler yüzünüzü, her konuda bizi aydınlatıp, sakinleştirmenizi saymıyorum bile. Siz bu kadar başarılı ve güzel oldukça çekemeyeniniz, size zarar vermek isteyeniniz çok olacaktır. Sizi ailecek çok seviyoruz, moraliniz bozulmasın, gül yüzünüz hep gülsün. Elif

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  çok teşekkür ederim Elif =))) desteklerinizle yüzüm her daim güler

  [Reply]

 • Ayşegül Harun:

  Gerçekten çok üzücü. Emekleriniz için teşekkür ederiz, umarım bu arkadaşlar da değerinizi anlayabilir.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Teşekkürler Ayşegül, sizlerin varlığı yeter de artar bana =)) çok teşekkürler, sevgiler

  [Reply]

 • sevgi:

  ciseren hanım doğum sırasında canon un hangi lensini kullandığınızı öğrenebilirmiyim ? 24 – 105 mi ?

  [Reply]

 • Merhaba Çiseren Hanım,

  Açıklayıcı bilgilerinizi okurken yapılan yorumlar dikkatimi çekti. Hem komik hem de üzücü geldi. İnsanın kendi web sitesinde dilediği yorumu paylaşıp paylaşmama hakkı olduğunu düşünüyorum, sonuçta burası kişisel bir alan, tasarım ve yazılı-görsel içerik kadar dışardan eklenen yorumlardan da neyin yer alıp neyin yer almayacağına site sahibi karar verir. Uzun çabalar ile oluşturulan bir siteyi çirkinleştirmeye kimsenin hakkı yok, ego tatmini için dünya kadar forum var sonuçta… Böyle saldırıları görmezden gelin lütfen. Aman paylaşımda bulunmaktan da vazgeçmeyin, bir erkek olmama rağmen çok faydalı buluyorum açıkçası :-)

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Cok teşekkür ederim Cem Bey,
  Benzer bir paylaşımda bulunmayı düşünmüyorum. Yaşadığım güzellikleri paylaşmaya devam edeceğim. Çok teşekkür ederim desteğiniz için.

  [Reply]

 • Alime Buzer:

  Merhaba Çiseren hanım;ben 1,5 sene önce fotoğrafçılık eğitimi aldım ve doğum fotoğrafçısı olmak istiyorum.Bana göre çok iyi bir rehbersiniz.Bilgilerinizi hiç çekinmeden yazıyorsunuz.Bunun için de size gerçekten teşekkür ederim ama benim şöyle bir sorunum var;portföyümü oluşturmak için ne yapmalıyım?Sitemi hazırlamak için elimde fotoğraflar olması gerekiyor,benimde çevremde fotoğraflıyacağım kimse yok.Bana bu konuda yazarsanız sevinirim,ışığınız bol olsun.

  [Reply]

 • sevil:

  slm bu gece tüm blog yazılarınızı okuyorum ama şu anda geç okuyan biri olarak kaan olduğunu söyleyen daha sonrada yok benim kod adım pardon kim olduğum önemli değil hata ben kimim diğen arkadaşa bişey yazasım geldi bu kadar da engin bilgi ve tecrübeye sahipsen sayın insan diyorum yoksa başka bişey diycem bir blog yapın bizde girelim sizizn engin bilgilerinizle iki soru soralımda ögrenelim dimi ::)))))))))))
  bu blogta paylaşılanları ögrenmek için insalar gidip olmadık insalara eyvalah ediyolar yok ücretsiz çalışıp bişeyler ögrenmek istiyolar ben hiç doğumhaneye girmedim ve ordaki isoyu ögrenmek için kimlerle görüştüm kaç fotografçı ile cevab ne oldu biliyomusnuz sayın insan (kaan ) ışıga göre değişir işte yöne göre değişir bu kadar güzel bir blogu bu şekilde meşkul etmek gecenin bir yarısı bizi böyle sinirlendirme hakını siz kim veriyo ya ben sizin bu abuk sabuk yazılarınızı okumak zorundamıyım ben her yorumu sorulan soruları ve cevapları bir bilgi daha edinmek için okuyorum sizin gibi bastırılmış egolarımı tatmin etmiyorum çiseren hanım lütfen rica ediyorum böyle yazıları paylaşmayın emeginize ve bilginize çokkkkkkkk teşekürler inanaın sayenizde yazılarınızız okudukça kendime daha çok güvenim geliyor daha mutlu oluyorum bişey bişey daha ögreniyor
  küçük melekleriniz hiç eksik olmasın ( bu arada bir sene önce keşke sizi tanısaydım sizinle doguma girmek çok isterdim )olsun ikinci bebeğimde ışıgınız bol olsun

  [Reply]

 • Merhabalar..
  Bazen google a kızmıyor değilim o kadar çok fazla şey varki insan aradığını baya bi zmaan geçtikten sonra bulabiliryor.. Çok uzun zamandır doğum fotolarıyla ilgili araştırma yapıyorum ve daha yeni size rastladım :) Yazınızı keyifle okudum ve tutkularımız ateşlediniz diyebilirim.. :) Fotoğraf çekmeyi çok seviyorum ve çeken kişilerin çalışmalarını takip etmek keyif ve fikir veriyor. İşinizi severek yaptığınız belli.. çünkü her karede fazladan sevgi var bence bu da sizin sevginiz :) Size bi kaç soru sormak istiyorum eğer yanlış anlamazsanız :) Bebekleri çekerken flash kullanıyo musunuz? Çünkü şu anda tartışmalı bi konu ve çözen yok diyebilirim ama sağlık açısından zararları var .. Birde Resimlerinizi Raw mı çekiyorsunuz yoksa jpeg+raw mı çekiyosunuz? arasında ne gibi fark var.. Birde bebek fotoğrafı çekerken ışığı ve kamera ayarını nasıl yapmamız gerekiyor bu konuda bilgi verirseniz sevinirim yiğenimin fotoğraflarını çekmek için sabırsızlanıyorum :) ona bi zarar gelmeden iyi bi resim çekmek istiyorum.. bu arada eğitim filan vermeyi düşünüyomusunuz.. :) Anlatımınız çok iyi … Rabbim yolunuzu açık etsin.. :)Kalbi ve yüreği güzel olanın fotoğrafları çoookkk güzel olur :)

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Merhaba öncelikle çok teşekkürler güzel sözleriniz için.
  Ben yenidoğan bebeklerde flaş kullanmıyorum, zararları tartışılır ancak genel olarak flaşın insanı rahatsız ettiğini düşünüyorum, özellikle doğal anları yakalama cabasında oldugum için dikkat dagıttıgını, modeli uyardıgını dusunuyorum. Ama direkt göze çakılmadıgı sürece zararlı olacagını sanmıyorum, bu konuda herhangi bir bilimsel makale vs. görmedim. Sonucta sizin kullanacagınız bir flaşın kuvveti odanızda yanan ampul kadar olacaktır, sadece ani çaktıgı için insanın gözünü alır. Yani bir oda ampulu bizim ya da bebegin gozune zarar vermiyorsa flaşında zararı olamaz. flaş sadece ani çaktıgı için anlık kararma olur gozumuzde, fakat kalıcı bir hasara yol açmaz.

  tavandan sektirebilir veya yumuşatıcı brşeyler flaşa takılabilir. benim alanımda ise çok gerekli birşey değil cunku ekipmanım mum ışığında bile başarılı kareler almama izin veriyor, tarzımla alakalı bir seçim diyebiliriz.
  Size de flaşı sadece dolgu olarak kullanmazı tavsiye ederim, bebek çekimlerinde daha uygun olur. gerekirse isonuzu arttırabilirsiniz, daha çok pencere onunde çekimi gerçekleştirmeye çalışırsanız çok sıkıntıı çekeceğinizi sanmam.
  Ben raw çekiyorum cunku burada da okudugunuz gibi dijital işleme sürecinde raw duzenleme benim için buyuk onem taşıyor. raw+jpg cekmiyorum cunku kartımda fuzuli yer tutar cunku jpg benim hiç bir işime yaramaz ancak diyorsanız ki aceleyle fotolar bana lazım çek ver yapacağım, raw editlemeden paylaşmam gerek.. o zaman +jpgde çekebilirsiniz =)her iki formattada elinizde hazır bulunur. ama raw editlemeye haklimseniz, jpgler hiç bir işinize yaramaz.
  Size ezbere bir ayar soylemem çok yanlış olur.. fotograf tamamen makinenizin içine giren ışıkla alakalıdır, ışıgınza göre duzenlemeniz gerekir. Dediğim gibi iso arttırmaktan çekinmeyin diyebilirim. Bir de kötü bir araştırmacı oldugunuzu soyleyebilirim, hiç google kızmayın =P cunku bu sorularınızın cevaplarının hepsi daha önce yazdıgım bir yazıda mecvut şuradan görebilirsiniz http://ciseren.com/blog/dogum-fotografcisi-nasil-fotoraf-ceker/

  Sevgiler,başarılar

  [Reply]

  Ta'Kendisi Reply:

  Bazen gözden kaçabiliyor :)) Cevabınız için çook teşekkür ederim çünkü cevaplar benim için çok önemlidir. Çoğu insan bu fikirlerini paylaşmaz siz bu yönden de farklılığınızı ortaya koyuyorsunuz :) en azından ben böyle düşünüyorum :) Raw konusunda pek hakim değilim açıkcası :/ raw daha mı iyi çekim yönünden ? yoksa edit yaparken mi daha kolay ? bu şekilde ben kafayı yicem :D Teşekkürler

  [Reply]

  Ciseren Reply:

  Sizin icin neyin kolay olabilecegini ben ongoremem. Ama isin dogrusu ne derseniz raw cekmektir. Cunku raw dijital fotografin negatifidir. Dolayisiyla nasil ki karanlik oda da mudehaleler yapilirdi, dslr makineyle cekim yapiyorsaniz sizin de raw uzeinde mudehaleler gerekli suzenlemeler yapmaniz gerekir. Bu konuda soru cvp seklinde buradan yazismamiz benim ve sizin icin cok faydali olmaz. Yabanci diliniz varsa yabanci kaynaklardan forumlardan, internet uzerinden cok iyi bilgilendirmelere, derslere rastlayanilirsiniz. Daha aydinlatici, ogretici olacaktir. Benim aktarmak istediklerim yazilarimdaki kadar :)
  Tesekkurler sevgiler

  [Reply]

  Ta'Kendisi Reply:

  Herşey için teşekkürler :)

  [Reply]

 • Özge:

  Peki makinanız nedir ya da ne önerirsiniz. Teşekkürler

  [Reply]

  Ciseren Reply:

  Ozge hanim bir cok yazimin altina ayni soruyu yazmissiniz ama sorunun cevabinin yazdigi yaziyi kacirmissiniz :) suan tatildeyim telefonumdan linki yapistirayacagim, dogum fitografcisi nasil fotograf ceker yazimda ekipman listemi bulabilirsiniz. Tavsiye olarak sizin butcenizi ve seviyenizi bilmeden birsey tavsiye etmem
  Hata olur, o detaylari saticinizla gorusebilirsiniz. 6d guzel bir makine yeni cikti incelemenizi tavsiye ederim.
  Tesekkurler

  [Reply]

 • özge:

  :))) heyecandan :) teşekkür ederim bende nikon d3100 var ama sınıf atlayıp değiştirmeyi düşünüyorum:) sizin ki kadar iyi olmasına gerek yok tabi.2000-3000 civarı birşey. 6d canon un değil mi… teşekkür ederim bu arada, iyi tatiller…

  [Reply]

 • özge:

  yalnız 6d ye baktım bana çok pahalı, eminim güzeldir ancak gerek yok sonuç olarak sizin gibi bu işi yapanlardan değiliz… nikon d7000 için ne söylersiniz..

  [Reply]

 • hep yazsan hep okusam :) bir de ne kadar sabırlısın be Çiseren helal sana :)

  [Reply]

 • Bir konuyu ararken sitenizi buldum güzel paylaşım olmuş teşekkür ederim

  [Reply]

 • Gül:

  çok açıklayıcı,güzel bir yazı olmuş,paylaşımınız için teşekkürler…sizden bir şeyler öğrenebilmek çok güzel…

  [Reply]

Leave a Reply

Google +1
Flickr
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos and videos from ciseren korkut. Make your own badge here.
Etkinlikler