Eski sevgilim sigara

Bu yazı oldukça uzun oldu ama sigarayı bırakmak istiyorsanız  okumalısınız, moral olabilir.

Bir çok özenti ergen gibi bende sigaraya özenerek başladım. Aslında sigara geçmişim çocukluğuma dayanır, annemin mentol aromalı Salem’inden yürütüp, eski evimizin arka balkonunda öksürük krizlerine  az girmemişimdir  :) Yaramaz arkadaşlarla birkaç çocukluk deneyiminden sonra artık yaş 17′yi vurunca paket taşıyan, ciddi içici haline gelmiştim. Universiteye hazırlık, Memet Güreli’nin muhteşem atölyesinde çizim zamanları, akşam gezmeler, dost meclislerinde muhabbet derken içilen sigara mikatarı zaman geçtikçe artıyordu, tiryakilik kaçınılmaz hale gelmişti. Okulu kazanmadan önce aklımda bırakma fikri belirmişti (nerden geldiyse o fikir hayret) ama bir türlü kendimde o gücü bulamıyordum, hazır hissedemiyordum, bırakıp tekrar başlayacağımı bildiğim için bu girişimde bulunmamak en doğrusuydu. Universitede ilk senemde 5.kata pır diye çıkardım nefes nefese kalmazdım, 2. sınıfa geldiğimde 3. kata zor çıkar olmuştum, her kış sayısız nezle, sayılı gripler… sürekli öksürme ve boğazımdaki tortuları atma mücadelesi, hiç farkında olmadığım berbat koku ki ben kendimi çiçek gibi  le dissey light kokuyorum sanardım. Yani sigaranın beni olumsuz yönde etkilediğini (hemde bu kadar kısa zamanda) rahatsızlık verdiğini farkettim. Galiba bırakma fikri buradan gelmişti. Gelelim bırakma sürecime… Sene 2004,  Murat’la tanıştım,  ilk kez aşık olmuştum,  dünya umrumda değil ayaklar yere basmaz, gözler şaşı Murat’a bakar, hatta yanımda değilken bile hala şaşı gözlerle, naif bir sırıtmayla öyle havalara bakar halde içim kıpır kıpır dolanıyordum, uzaktayken  surat düşer, gizli köşelerde ağlanırdı.  Gayet keyifli gezip tozup  karşılıklı sigaralarımızı tüttürüyorduk, akşam yemekleri, şarap masaları, gece gezmeleri… O içtikçe ben , ben içtikçe o yakıyordu yenisini…Hatta sevgilime ilk hediyem de Zippo olmuştu :) Bana Zipposuyla türlü türlü yakış tekniklerini sergiliyordu, en sevdiği objesiydi..Ancak o canım Zippo’yu sadece bir sene kullanabildi.

Aramızda sigarayı bıraksak mı muhabbeti yaşanmıştı, Murat askere gidecekti, gidip gelsin öyle bırakacaktık. Ama planlar öyle gelişmedi. Artık Murat’ın yüzüne bakınca sigara içtiğini görünce içim yanıyordu, o ilk zaman ki aptal aşıklık geçmiş yerini daha büyük bir aşka bırakmıştı, aklımızda ne evlilik fikri vardı ne bişey ama ben onunla daha çok yaşamak istiyordum , hissettiğim şey buydu, sürünmeden, öksürmeden, gerçek kokusunu alarak…Sene 2005 aylardan Ekim, hiç unutmuyorum Pazartesi gecesiydi, Murat’la günlük 40. telefon görüşmemizi yapıyorduk, yatma vaktimizdi, birden “Murat sigarayı bırakalım mı ?”dedim, Murat “tamam aşkım lütfen bırakalım” dedi. Hiç beklemiyordum bu tepkiyi, zaten nerden geldi bu teklifim bende bilmiyorum. Sonra aniden hıçkırıklara boğularak ağlamaya başladım, “neden ağlıyorsun” dedi, “bilmiyorum” dedim.. O an öyle gariptim ki, sanki yıllardır  bağlı olduğum aşkımdan ayrılıyordum, sanki Murat beni terk ediyordu ve asla kavuşamayacağımızı adımdan daha iyi biliyordum bu yüzden veda edercesine ağlamıştım. Sakinleşince sevgilime  teşekkür ettim yanımda olduğu için, aslında 1,5 ay sonra askere gidicem dönünce demesini bekliyordum. Ama o an, o kadar çok o gücü kendimde hissetmiştim ki, hayır deseydi şuan eminim ki hala sigara içicisi olacaktık.

smoker ck

( fotoğraf 2004 mayıs, ilk makinam Nikon f 50 ile çekilmişti )

Normalde kalkar kalmaz 10dk’da hazırlanıp evden çıkar taksiye biner ilk sigaramı arabada yakardım, sonra Deniz Otobüsü iskelesinde vakit ne kadar içmeme yeterse yakar yakar içerdim, otobüsten iner tekrar taksiye biner okula varıncaya kadar 1 tane daha içerdim ettimi en az 5 günaydın sigarası, gerisini siz hesaplayın, günde 2 paketi rahat buluyordum, bazen geçiyordum.. O sabah ilk iş bir eczaneye uğradım, ne var ne yok topladım, sakız, nikotin bandı, şekeler vs.. Deniz otobüsüne gidişim bir ölümdü, iskelede zaman geçmek bilmedi , kaç acı nikotin sakızı çiğnedim tükürdüm bilmem.. elimi kolumu nereye koyacağımı bilmez halde, içimde ağlamak isteğiyle, boğazım düğüm düğüm okula vardım. Derse girdim, her ders molasında koridora koşarak çıkar sigaramı içerdim, yine koşarak çıkıp elimi çantama attım sonra “aaa ben sigarayı bıraktım aptal” dedim  iğrenç sakızlardan bir tane ağzıma attım. Bir aydan biraz fazla elimi kolumu nereye koyacağımı bilemedim, en zor kısmı da buydu, eyleme alışkanlık. Arkadaşlarıma bıraktığımı söyleyince güldüler,” ee bu bizim yanımızda içmiyor da evde ne yapacak” gibi saçma şeyler bile söylediler, sanki ben elalemin keyfine bırakmıştım.. Canım çok sıkılmıştı, kalbim kırılmıştı zaten çok hassastım o an, bu konuşmalar moralimi bozmuştu. Ama bildiğim bir gerçek vardı ki hiçbir kuvvet sigara içmeme neden olamazdı. Bir süre çok sinirli bir kişilik oldum, aşırı duygusal iniş çıkışlar, tansiyonumda oynamalar, durup durup ağlamalar en çok görülen şikayetlerimdi… Ama boğazımdan eksik olmayan o pis balgam 1 haftada gitti, sonra birden bize sağlık takıntısı geldi :) çay kahvede şekeri bıraktık, mcdonalds, burger ağzımıza koymaz olduk, düzenli uyku, beslenme vs. nefis bir hayat yaşamaya başladık. Ama bir cafede oturamaz olduk. Sevgilimle bir süre muhabbette zorlandık bön bön birbirimize baktık, kurbanlık koyun gibi acıklıydık. Oturacak mekan bulmakta zorlandık çünkü her yer duman altıydı koku midemizi bulandırıyordu. Starbucksın içinde fanustaki balıklar gibi oturduk durduk :)  1.5 ay sonra Murat askere gitti. Hayatımın en mutsuz, en depresif, en çekilmez günleriydi. Sigarayı bile unutturdu bu ayrılık bana. Şimdi bile gözlerim dolar o günleri hatırladıkça O zor günlerde bile içmedik.. Yine de salakça konuşan arkadaşlarımız oldu.. “İçmedin mi sen hala?  aaa Murat içmiştir orda, kesin sana demiyordur”  vs.

Sizi mutlu edecek bir haber, sigarayı bırakınca hiç kilo almadım, o dönem zaten yaz sonu kilo stoklarımı aşmış durumdaydım. Kahveyle, içkiyle sigarayı hiç aramadım. Ben sigarayı aç açına, sabah kalkar kalkmaz, gece yatmadan içmeyi seven bir sapıktım, yanında kahve olsun, yemek üzerine vs. huylarım yoktu, o pis şeyi tek başına çırılçıplak seviyordum. Bende ki tek etkisi daha önce sadece gofret, kek gibi şeylerde yediğim çikolatayı kalıp kalıp,  lop lop tüketir olmuştum. Sanırım o çikolatalar bana sigarayla ayrılığımı bir nebze unutturdu :P Murat askerden döndüğünde artık çok başkaydık, mutlu ve nefes alan pembe yanaklı bir çift olmuştuk. İnsanlar bana sürekli ne kadar değiştiğimi söylediler, güzelleşmişim dediklerine göre, ben farkı anlayamıyordum şimdi eski fotolara bakınca anlıyorum. Eskiden sapsarıymışım artık 1 adım yürüsem yanaklar kızarıyor Heidi gibi dolanıyorum. Sağlıklı yaşam obsesyonumuz devam ediyordu. Aylardır ne fastfood, ne çaya şeker… Aradan tam 5 sene geçti, eğer bırakmamış olsaydım 10 senelik pis içici olacaktım şu genç yaşımda. Hayatımda bana göre çok şey değişti, bir kere herkesin bas bas bağırdığı yaşam kalitem yükseldi, uçaktan ineyim yakayım, çekim bitsin yakayım derdim yok, insanlara kötü kokmuyorum, şahsen ben doğum yapsam odama sigara kokan birinin girmesini istemem çünkü bıraktığım için o pis kokudan aşırı rahatsız oluyorum. Şuan kışları sayısız nezle olmuyorum, grip hiç olmadım, öksürük krizlerine girmiyorum, boğazım temiz, temiz bir cildim ve rengim var, nefes alabiliyorum, tat duyum elbette çok değişti, yürüken tıkanmıyorum, aylarca spor yapmamış olsam da sanki hep yaparmışcasına 1,5 saat tempolu açıkhava da yürüyebilecek kadar güçlüyüm, ciğer performansım yüksek,  kültablası gibi kokmuyorum. Sigara içiyorsanız ah şu koku çok güzel, çiçek ne güzel kokuyor, ekmek fırından taze çıkmış ohh mayalı…domates mis, bebek kokusu en güzeli demeyin.. yalan.. ancak sigara içmeyince bunların gerçek kokusunu alabiliyorsunuz.

Sigarayı bırakmanın kötü yanları ise avcı köpeğinden daha hassas koku duyum gelişti, içmeden önce vallahi böyle değildim neden böyle oldu bilmem, memleketimin her türlü kendine has esanslarını 10km öteden duyuyorum, (egzos, ter, lağım, ağız, pırt, fırt vs)  toplumdan soyutlanasım geliyor bu yüzden. Bir de hala sigara içilen concon mekanlara mecburen gitmek zorundaysam çok zorlanıyorum, duman altında oturma işkencesine katlanamıyorum,  bazı mekalarda hala yasağa uyulmuyor üstelik kişi başı 50-100tl arası sofradan kalkılan mekanlardan bahsediyorum uyduruk nargile cafelerden değil. Yolda yürüken bile o duman yüzüme çarpınca içenin ağzına çarpasım geliyor. Ayrıca sevgilimin boynundan burnumu ayıramıyorum, çocuk bunaldı artık sürekli boynunda asılı bir koca kız taşımaktan.

Gelelim bırakmak isteyenlere tavsiyelerime : kendinize gerçekten güvenin, bırakırım ne var ki diye olayı basit görmeyin, bırakmak kolay değil ciddi bir mücadele gerekiyor. En kendinize güvendiğiniz anda, nasıl yapacağınıza inandığınız şekilde, etrafınızdakilere kulaklarınızı tıkayarak, moralinizi bozmaya çalışan kıskanç yakınlarınızı görmezden gelerek kendi yönteminizle bu işin üstesinden gelin. Dün benimle dalga geçen, bende bırakırım diyerek 10 denemeninde sonucunu hüsranla tamamlayan  hala içici olan ve hala bunu kabul etmeyen bir çok tanıdığım var, zamanında bana inanmamışlar, dalga geçmişlerdi, hemen peşimden deneyip başarısız olmuşlardı. Bu tip şeyleri çok sık yaşarsınız. Çünkü içen herkes aslında sigarayı bir yandan bırakmak ister (zeka özürlü değilse) ve sizin bu girişiminiz insanoğlunda bozguna yol açar, illaki moralinizi bozarlar, yapamazsın, 1 ay sonra başlarsın, seneye başlarsın, amcamgilde 3 ay sonra başladı gibi örneklemeler verirler. Çok doğal hoş karşılayın, darılmayın gücenmeyin, he deyin ve geçin… Size güvenmesi gereken tek kişi yine sizsiniz. Güveninizi kırmayın, bu işi çocuk oyuncağına döndürmeyin, kendinize inancınızı zayıflatmayın, hazır olana kadar içmenin keyfini çıkartın ama azaltarak bırakırım hiç demeyin, bıçak gibi kesin…Kimileri ilaçla bırakıyor, kimileri doktor desteğiyle, kimileri alternatif tıpla vs.. Benim bırakma formülüm  aşktı, aşırı derecede yaşama isteğiydi, sevinciydi… Ve bu istekle ilk 1 aydan sonra pekte zorlanmadım, çabucak atlattım, her geçen ay daha iyi oldum, haa hala istemiyor mu canım? Bazen o eylemi özlüyorum ama içtiğimi o dumanı çektiğimi düşününce tiksiniyorum, içen birini görünce ona acıyorum, çok kötü oluyorum duman içine girince. Daha uzun yıllar tiriyaki olanların bu süreci, zorlukları değişebilir ama geçmeyen zorluk yoktur, insanın başaramayacağı şey yoktur. Kimileri doğacak bebeği için bırakır, kimileri sevgilisi, kimisi kendi  için.. Ama ne olursa olsun en nihayetinde hepimiz sevdiğimiz şeyler için bırakıyoruz , yaşamak için, sevdiklerimizle, sağlıkla…Yaşam sevinciniz varsa siz sigarayı bırakacak en ideal kişisinizdir, yeter ki gücünüzün farkına varın. (son cümlem tam amerikan tarikat lideri sloganı gibi oldu :P)

Benzer Yazılar:

45 Responses to “Eski sevgilim sigara”

 • bir tiryaki olarak tek kelimeyle sunu soyleyebilirim ” mukemmel bir anlatim”
  birakmaya hazir oldugumda buraya donup tekrar yazacagim. tesekkurler…

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Burçincim ilk yazan sen olmuşsun ama spamden kurtardım mesajını =D kutlama yaparız mutlaka =) iple çekiyorum

  [Reply]

 • sabah sabah gözlerim doldu, ben de istiyorum, ve senin blogunu dün keşfetmem tesadüf değil bence. çok memnun oldum, çok teşekkürler. ben zeynep bu arada, az da olsa içici :( bırakacağım, inanıyorum.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Zeynep inşallah bırakırsın, inanıyorum isteyip yapamayacak yok..bak insan bırakıyor zorluklar çekiyor ama sonra bir gözünü açıyorsun tertemiz 5 yıl bitmiş bile. inan çok mutluyum ömrümde başardığım en güzel şey.. ki ben öyle severdim sigarayı sömürürcesine içerdim her nefesi :)) teşekkür ederim, tertemiz günler dilerim.

  [Reply]

 • Ozan:

  Sigara bırakma girişimim sayısız, başaramadım ama. Her seferinde tekrar denedim olmadı. İlaçtır, sakızdır, banttır denemediğim şey de kalmadı. Benim iradem zayıf, yapamıyorum diyordum ki, yazını okudum. Sevgilimle bırakmayı düşünüyoruz ama ben hep erteliyorum. Neden mi? 1,5 ay sonra askere gidiyorum, zor olur derdim kendime hep. Ama oluyormuş demek ki. Şimdi bırakabilir miyim, tam zamanımı, hazır mıyım bilmiyorum. Umarım ideal kişilerizdir bizde =) Son cümlenin hakkını vermeliyim en azından!

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Sevdiğinizle, eşinizle bırakmak bence sorumluluğu arttırıyor ve bir nebze daha bu işi ciddiye almanızı sağlıyor galiba. Siz onca şeyi denemişsiniz demek ki yöntemler sizin için doğru değilmiş.Belkide kendi başısınıza çat diye bırakmanız yeterlidir, hiç birşeyden medet ummadan..En zor dönemde bile içmeyince zaten bir daha içme riskiniz kalmıyor çünkü en zoruna dayanmış oluyorsunuz. Aslında insan abartıyor gözünde bu mereti bırakmayı, zor ama o kadarda değil. Sadece elinize hakim oluverin yeter =D

  [Reply]

 • Buse:

  Hayatımda gördüğüm en güzel blog bu ya! :D Uzun zamandır ziyaret edememiştim ve yazıları, fotoğrafları biriktirdiğime çok sevindim . Tüm fotoğraflar herzaman ki gibi harika doyamıyorum bakmaya. Ama bu hikaye benim için son nokta oldu :D sigarayı nasıl bırakacağımı düşünürken bana kılavuz oldunuz inanırmısınız. Bu yüzden artık sizi takip etmek benim için çok kıymetli. Teşekkür ederim böyle sosyal bir yaraya parmak bastığınız için. başarılar.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  sevgili Buse çok teşekkür ederim çok mutlu oldum =) ben senin yaşını çok küçük sanıyordum, üzüldüm içmene :( insallah bırakırsın en kısa zamanda

  [Reply]

 • Funda:

  Çiseren’cim yine döktürmüşsün.Ama ne kadar da güzel döktürmüşsün.Günde bir iki keyfi içici olarak derim ki onuda içmemek lazım.En başta çocuklarımızı düşünmemiz lazım.Kapalı alanlarda sigara yasağı başladığı günden beri desteklemişimdir.Şimdi daha iyi anlıyorum ki içmeyenlere karşı yıllardır çok büyük bir ayıpmış,kapalı alanda yakılan her bir sigara.Bu güzel yazından dolayı seni çok tebrik ediyorum.Eminim bu yazın sayesinde kaç kişi sıgarayı bırakmayı bi daha düşünecektir.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  sigaranın 1i, 2si yok der uzmanlar.. içici içicidir,uzun vadede ne içtiğine bakmalı. insan ömründe yeterli tahribata yol açması için 2 ay sigara içmesi yeterliymiş.en tehlikelisi ben az içiyorum, haftada bir paket bitiriyorum demek, durumunu kabullenmemek, çünkü bu fikirdekiler kendini kandırıp bırakmayı hiç düşünmezler.hele çocuğunuz varsa kendinize iyi bakmamak büyük bencillik bence. (nasıl baskı altına aldım değil mi =)

  [Reply]

 • 7 sene içtim şu mereti, o kadar unutmuşum ki yazın geri getirdi biraz… Ama en çok geri getirdiği şey ne kadar nefret ettiğim. Ben de 2002 senesinde bıraktım, 8 seneden fazla oldu ağzıma sürmedim. Aynen dediğin gibi bir günde bıraktım. Bir gazetede bir kalp cerrahının yazı dizisi vardı. Açtığı anda içen ciğeri nasıl anladığını en detaylı haliyle anlatmıştı. Annemin evindeydim, sabah kahvesi içiyorduk. Son sigaramı söndürdüm. Kendisininkini tüttüren annem dahil herkes bir alaycı baktı yüzüme aylarca. Evet zorlandım, elimle birşey yapma hissi çok kuvvetliydi, ama bedenim değil de elim bağımlıydı sanki. Zamanla geçti, aynen diet kola, sağlıksız fast food beslenme tarzı hepsi hepsi gitti birer birer. Şimdi son derece sağlıklı beslenen ve sigara içen insana tahammül edemeyen, uzaktan kokusunu alan bir insan oldum. Beni son 8 sene içinde tanıyan kimse inanamaz içmiş olduğuma sanki.
  Keşke herkes bunu yapabilse. İstemek herşeyin başı ve herşey düşüncede ve inançta bitiyor.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Kesinlikle Aslı, insanın aklına bu fikir girince gerisi geliyor. Ne güzel zamanlı karar verenlerdeniz. İçtiğime pişman değilim aslında çünkü çok severek içtim ve tadını vardım, tadı kaçmadan sorun çıkmadanda bıraktım inşala ilerde bir sorun çıkartmaz bana =D

  ve ne mutlu sana güzel ailenle, kızınla tertemiz hayatınız var..içiyor olsaydın bu kadar güzel pırıltın olmazdı bencede, yüzünde içinde aydınlık =) darısı içenlerin balşına

  [Reply]

 • Müştak:

  moral motivasyon bozmaktan zevk alan veletler bana çok ızdırap oldular. 1 yıldır içmiyorum. Hayatımda ikinci kez aşık oldum, aşkım benim kurtarıcım oldu. Yüreğine sağlık tekerin düz bassın…

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  müştak öldürdün beni gülmekten, yolyapalım.com ile mi karıştırdın, o sondaki laf ne =)))

  [Reply]

 • Ahsen Ruhan:

  Yazınızı bir solukta okudum, ilk önce anlatım dilinizin çok keyifli olduğunu söylemek isterim. ben 2 kere bıraktım tekrar başladım, 6 aydır içiyorum. Pişmandım ve ne büyük hata yaptığımı bu yazıyla bir keere daha anladım. son sigaramı az önce söndürdüm. benimde 2 güzel evladım ve eşim var onlar için yaşamaya değer, bir şey olmadı diye olmayacak demek değildir, Yüce Rab hepimize akıl vermiş, şansımzıı zorlamanın anlamı yok bu güzel yaşamda. İnşallah verdiğiniz moral ve güçle bende bu işin üstesinden geleceğim inanıyorum bu sefer pes etmeyeceğim. Teşekkürler değerli Çiseren Hn. sizi tebrik ederim.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Ahsen hanım ben teşekkür ederim. Sizlere güç dilerim, kolay değil ama bu sefer yapacağınıza bende inanıyorum. Sevgiler

  [Reply]

 • can eray şenol:

  demin kız arkadaşımla msjlaşırken sigarayı bırakacağım dedi bana ve ben de bunun üzerine int den sigara bırakma yolları,sigarayı bırakmaya çalşına kişilye iletişim vs gibi aratmalar yaparken sizin blogunuzu gördüm ve ilgimi çekti.yazınız keyif, ibret ve bana yol göstereceğine inanarak okudum ki öyle de oldu. kız arakdaşım çooook zorlanacağını söyledi ve bu dönemde sana karşı sinirle yapacağım davranşlar için şimdiden k.bakma dedin ben de alltan alacağım tabiki ve ona inanıyorum umarım başaracak.tek sorun önümüzdeki hafta sınavlarımız başlıyor bu da stres demek yani azaltarak da olsa (günde 2 tane dedi) içmek istediğini söyledi ben de olabilir dedim. yani bizi zor bir dönem bekliyor. ona ‘sigarayı bıraktıktan sonra olabilecek güzel şeyleri düşün’ dedim bana güzel bi şey olmayacak ki dedi ben de sağlıktan daha güzel ne var ki dedim. yani kısacası sıkıntılı bir döneme giriyoruz ama ben bırakmasını çook istiyorum. ona karşı nasıl davranmalıyım sizce biraz tiyo verirseniz sevinirm. inş o da sizin gibi benle birlikte sağlıklı bir yaşama merhaba der.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  merhaba Can,
  öncelikle sigarayı bırakma fikri içicinin hayatında çok büyük bir değişim. Bende aşırı sinirliydim, hatta sevgilim “böyle yapacaksan yakalım ama yeter” demişti bir kaç kere :D tahammulu zor bir dönem, herkes açısından ama sevince katlanıyor insan.. zaten kısa sürüyor o sinirlilik hali, ilk zmnlar 15-20gün belki. Fakat azaltmak çook çooook kötü bir adım olur yazımda da demiştim. ayrılmak zorunda olduğunuz ve hala aşık olduğunuz eski sevgiliyle her gün yakın muhabbet kurarak, burun buruna onu koklayarak nasıl onu unutursunuz? sigara daha kötü her gün onu içinize çekerek ondan ayrılamazsınız. azaltarak bırakan, kurtulan yoktur.bakın etrafınıza.. bu süreci zorlandırır, boşuna işkence çekerek, stress yaşayarak süreci uzatır.. ilişkinizi tamamen kesip bi süre acısını çekip içinizden atmak gerekiyor ne yazık ki. azaltmak geçici, anlamsız stres yapacaktır. Hazır değilse tamamen kesmeyi beklesin.. azaltmanın çokta anlamı yok, yine içici olacak, yine o alışkanlığı bırakmayacak, günde 2 sonra 3… eski sayıyı bulacak. O sigarayı alıp yakıp, içme eylemini insanın tamamen unutması gerekiyor kurtulması için. zor olan kısmı bu günde 1 taneyi içmeyi, beklemenin daha az bir bağımlılık olduğunu düşünemeyiz. o yüzden güvenmiyorsanız kendinize bekleyin sınavlar bitsin.. ama şunuda söylemek isterim ben Murat’ın askere gideceğini bile bile bırakmıştım, oda gideceğini bile bile.. zorlanacağımızı bilmiyormuydum? hemde nasıl korkuyordum.. ama o an o gücü hissetmiştim ve erteleseydim çok zor bir döneme gireceğim diyerek.. şuan %100 içiyordum. önce kendine güven içten istemek önemli.. insan hayatında her zmn zorluklar olur, kimse rahat yaşamıyor..bu sizin hemen bir tane yakmanıza bahane olmamalı. yarın sınav seneye başka stres belki üzüntü… içmek için bahane her zaman var =) bu kadarda canımız tatlı olmasın azcıkta zorluk çekmeli insan bu iş başka türlü olmuyor, hem içeyim hem bırakayım diye birşey yok =) bende çok isterdim ayda 1 yakmayı. hepinize sabır güç dilerim

  [Reply]

 • canım yazın cok güzel olmus sigara içenler için doğru bi yaklaşım insallah herkes senin gibi güçlü iradeli olur hayatlarından cıkarırlar:) ben içmiyorum hiiç içmedim özenmedimde onun gercek kimliğini biliyordum küçüklüğümden beri :):P sigarayı bırakan iradeli insanlara hayranım kolay bisi degildir eminim

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  çok zor bir iş, hiç içmemek en güzeli.. artık içenlerin sayısında ciddi azalma var. umarım artar bu sayı

  [Reply]

 • ” Yaşam sevinciniz varsa siz sigarayı bırakacak en ideal kişisinizdir, yeter ki gücünüzün farkına varın. ” Çok teşekkürler…

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  :) teşekkürler

  [Reply]

 • handan koşay:

  20 yıl sigara içtim..sonraları denizde yüzemez oldum..hele dalmak, imkansıza dönüştü..sonra azaltarak bırakmaya niyetlendim ama..2 gün sonra aynı tarane..2005 aralık’a geldiğimizde kendime 31 Aralık’ı hedef aldım..sonra Eczacı arkadaşıma sordum ilaç,bant gibi nasıl bişey bana yardımcı olur diye..o da bana “Zyban” diye bir ilaç önerdi..güzel olan onu içerken sigara da içebiliyorsun..süre 15 gün..bu 15 gün sonunda ya sigarayı bırakıyorsun ya da ilacı..ben ilk hafta içtikten sonra sigarayı bıraktım.ilk 2 gün benden bir nikotin kokusu yayıldıki anlatamam..bu arada meyveli sakızlardan kullandım..sigara içme hissi geldikçe sakız çiğnedim attım..sonrasında ilkgünden itibaren bir kumbarada sigara paramı hiç aksatmadan biriktidim..aylar sonra küçük bir servet sahibi oldum..yüzüm pembeleşti vs..şimdi sigaralı ortamda duramıyorum bile…denizde yüzebiliyorum ve sigaradan sonra hiç kilo almadım..çünki bişey atıştırmak istediğimde kuruyemiş yerine meyve falan yedim..5 yılı aşkındır içmiyorum ve canım istemiyor da..darısı bırkmak isteyenlere…

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Annemle babamda 8 sene önce zybanla bıraktı, oda yıllarca içen biriydi, sigarasız geçen 3. gününde annemi resmen baygın bulmuştum :(( koşup hemen bant almıştım kendine gelmişti. o kadar zorluklar çekti ama içmedi. bana ilham veren annem oldu aslında. Kimse inanmıyordu bırakabileceğine öz annesi bile :) ama ben güveniyordum çünkü çok karakterli, güçlü bir kadındır. Beni yanıltmadı, ama herkes hala şaşkındır nasıl bıraktığına. Zyban bırakma aşamasında çok yardımcı ama sonrası yine kişinin kendine kalıyor, irade çok önemli. Ne güzel sizde kurtulmuşsunuz Handan abla, allah bir daha içirtmesin :)) tebrikler

  [Reply]

 • handan koşay:

  Çiserenciğim; bu arada yazını okurken; sanki ben yazmışım gibi hissettirdin..bravo.:))
  öyle güzel,can alıcı tespitler yazmışsın ki..köpeğimden daha kuvvetli koku duyusuna sahip oldum..lezzet dersen..sigara öncesi demek hiç dikkat etmemişim…gerçekten darısı sigarayı bırakmak isteyenlerin başına :=))

  [Reply]

 • emre:

  Sigarayı defalarca bırakıp başlamış biri olarak gerçekten kendime güvenim kalmadı. Sanırım ben güçsüzüm, başarılı olabileceğimi sanmıyorum bu konuda. Çok isterdim sizin gibi kararlı ve başarılı olabilmeyi. İnsanın hayatında her alanda bu prensipler kendini gösteriyor, başarılı biri olmanızın nedeni sadece yeteneğinizden değil bence güçlü ve iradeli oluşunuzunda katkısı var. Bu yazıyı okuyunca size olan hayranlığım arttı. Ama şunu demeden geçemeyeceğim elinize yakışmış sigara :)

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  çok teşekkür ederim =) eskiden bende sigarayı kadın eline yakıştırırdım (içerken) şimdi tiksindirici ve kalitesiz bir görüntü geliyor sadece =D yine de teşekkürler

  [Reply]

 • canım blogumda sana küçük bi ödül var:)

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  çok teşekkürler =D

  [Reply]

 • önder dizdar:

  Merhaba..Tam bir tesadüf sonucu buradayım aslında..2 aya yakın oldu içmemeye karar vermemden beri geçen süre, dünden beri çok kötüyüm..Aslında ne badireler üstüste geldi bu 2 aylık süreç içinde..Kayınpederim vefat etti,yaşamdaki en iyi arkadaşlarımdan biri karaciğer koması nedeniyle hala yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi veriyor,bunların da üstüne oğlum dediğim, 6 yaşında golden retriever SMARTY’i kaybettim..Hepsinde de telkinlerim çok başarılıydı..Şimdi bir tane yakarsan mevcut gidişi değiştirecekmisin yani? Eğer öyleyse yak tabii şeklinde..Yakmadım hiçbir defasında..Şimdi çok kötüyüm ama..Hiçbir belirli bir neden de yok işin tuhafı..Ne abartılı bir sevinç durumu,ne büyük bir keder,ne de hayati bir karar arifesinde olmak falan filan..Çok rutin herşey ama dünden beri ölüyorum..Ağzım hatırladı,beynim hatırladı,çok ince bir çizgi üzerindeyim ..Acaba bir puro ha nasıl olurdu falan gibi akla yakın hale getirme düşünceleri vızır vızır beynimde,çok fenayım açıkçası..Bir de tıp doktoruyum ben iyi mi..Biliyorum ne olacağını..bilmenin ötesi görüyorum..Nasıl bir icat bu yaa..bu nasıl çalışıyor benim bünyemde..Nasıl hala en kolay ulaşılabilen en kuvvetli uyuşturucu olabilir..Ağlamak üzereydim biraz önce..Çok utanç verici..”Sigara içmeyince acı çekiyorum” diye yazdım arama motoruna ve blogunuz çıktı karşıma..Şu an biraz daha iyiyim sanki ama bilemiyorum ne olacak ,bugün nasıl bitecek..yarın??..Sevgili türdaşlarım, lütfen hiç bulaşmayın buna bu en güvenli yolu ..çocuklarınıza örnek teşkil etmeyin,bu canavar üreticilerin gözü onlarda zaten..belli bir süre içenlerin çok büyük bir kısmının tutsak olduğunu biliyorlar zaten,ilgilenmiyorlar onlarla daha fazla..onlar zaten düzenli aidatlarını ödüyorlar klüpten atılana kadar..Gelişmeleri yazacağım tekrar..Umarım hala kontrolü kaybetmemiş olurum..Sevgiler

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Bağımlılığı yenmek insanın başaracağı en zor şey herhalde. neye bağımlı olursa olsun, sevgili, evlat, uyuşturucu , içki, sigara.. farketmiyor.. üstelik her zaman tekrarlama riskini taşıdığımız birşey.. hala bazen canım çekiyor.. ama dumanın içime girdiğini düşününce midem bulanıyor, buna seviniyorum..Çok sıkıntılı şeyler yaşamışsınız ve hala içmemişsiniz bence bu güç devam eder.. insan içmek için bahaneyi her zaman bulur, her zaman hepimiz zor dönemler yaşıyoruz.
  Benim babamda doktor, KBB uzmanı. sürekli yüz tümörleri, gırtlak kanseri ameliyatları yapıyor, gırtlak kanserinin neredeyse tek sebebi sigara diyor ancak 9 sene öncesine kadar annemle paf paf içerlerdi.. üstelik direkt sigaranın sebep olduğu hastalıklarla uğraşan bir doktor olarak nasıl içmiş aklımız almıyor :)) çok şükür onlarda büyük bir mücadeleyle bıraktılar. İşi çok stresli, saolsun iktidarda doktorlarımızın stresini arttırıyor son bir kaç senedir. Umarım sizde başarılı olursunuz. Her zaman hiç içmemiş birisinden daha fazla tekrar içici olma riskimiz var ne yazık ki.. Bu ömürlük bir mücadele.. hepimize güç ve temiz günler diliyorum

  [Reply]

  önder dizdar Reply:

  Ben bu yazıyı 13:15 gibi yazmışım, 14:19 gibi cevap yazılmış ,ne kadar ihtimam gösterilmiş buna inanamıyorum..Çok mu İMDATTTTT diye bağırdım acaba..Neyse, iyi ki de bağırmışım yani…Şimdi saat 20:12 pm , başka bir pc deyim ve merak ettim geri dönüş falan varmı diye, varmış..Ben içmedim sigara..yippppppppuuuuuuuuuuuuuuuuuu..içebilirdim ve bok ederdim herşeyi bir anda..İçmedim..Hem de Bostancı Günaydın’daydık ;..rakı,tandır,şu,bu..ne gerekiyorsa beynimi alacak..İçmedim..Bir de şöyle oldu, sorumlu hissettim mesela bu bloga yazdım diye kendimi..tekrar yazacağım demiştim yenilgi ile dönmek istemedim..bir nevi stratejiydi yani..Ne var ya, hep bu şerefsiz sigaramı strateji geliştirecek bize yani..İyiyim şimdi..İçmeyin ; yalvarırım yaa , çok zor oluyor sonra…

  [Reply]

 • önder dizdar:

  Yukarıda bir fotoğraf var..Bu topic, eğer insanları sigara içmemeye yönlendiren bir misyon taşıyorsa lütfen o fotoğrafın burada olmamasını sağlayın..Bu amaca asla hitap etmiyor çünkü..O kadar sigara ile özdeşleşen ve inanılmaz doğal bir poz olmuş ki, hiç içmeyeni bile başlatır yani..))..

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  aslında ağzımda sigarayla araba tamircisi gibi göründüğüm fotoğraflarımda vardı =D ama blogumun görsel zenginliğini bozmak istemedim.

  [Reply]

 • onderdizdar:

  İkizler burcunun özelliğimi bu nedir..Aslında bu burcun bu denli çift kişilikli- daha da doğrusu kişiliksiz – özelliklerini öğrendiğimden beri herşey çok daha kolaylaştı..Bahanem hazır, ne yapayım kardeşim ikizler burcu işte…Sabah şarkı söyleyerek gir hastaneye, öğlen selam verene küfür etmiş gibi bak..Akşam çıkarken herkesi arabayla evine bırak..Bi ortası olsun arkadaş ya..Şunu söylemeye çalışıyorum aslında,radyoda ,nette ,gazetelerde hergün çok iddialı reklamlar görüyorum,” 7 günde sigaradan kurtul..” HADİ YAAA..7 GÜNDE HE Mİ ..??..1 hafta belki uzun gibi gözükse de bazı eylemler için,hiçbirimiz gerçek bir sigara içiçisi olmayı bir haftada başaramadık..o halde izin verilsin de 1 haftada kurtulmayalım..Lütfen bu gibi para tuzağı oluşumları ciddiye almayın ..Sanıyorum zaten sigara bağımlısı olup da bırakmayı ciddi olarak düşünenler ne yapacaklarını az çok biliyorlar..Bu yukarıda çok net açıklanmış, kişisel bir yönteminiz olsun..size özel..diğerlerinden esinlenin ama bırakacak olan sizsiniz, bu sizin olayınız..O halde size özel olmalı..Ben böyle gaza geldim yazıyorum da,bakmayın yani bu bana özel..ne olacak bilmiyorum ..neredeyse 2 ay..7 GÜN HE Mİ..??

  [Reply]

 • yasamladans:

  Merhaba iyi ki beni izlemeye almışsınız da bloğunuzla tanışmışım :)
  Ben de 2 ay olacak sigarayı bıraktım sayılır..Öncesinde paket paket içerdim yaklaşık 15 sene içtim..Yaşım 30 :(2 ay önce attım elimden ama şöyle bir saplantı oluştu her 15. günde canım acayip sigara istiyor ve 1 tane yakıyorum..ne kadar tuhaf değil mi..?Kendimi kötü hissediyorum inşallah bu saplantıyı da aşıcam..Ben sigarayı bıraktım çünkü :) Sevgiler..

  [Reply]

 • Bütün ilaçlar kafanızın içinde. Sigarayı bıraktım demeyin ki; ayrılık triplerine girmeyin. Gün saymayın ki; kavuşma gününü bekler modunda olmayın. Sigara içmiyorsanız artık içmiyorsunuzdur. Kafanızda konuyu kapatın. Hiç içmemiş gibi davranın ki; hiç içmemişsem neden sigaraya başlayayım moduna girmeye çalışın. İlaçlara itimat etmeyin ki; ilaç işe yaramadı bahaneniz olmasın… Sigarasızlığa cesaret etmek sizi ona karşı daha da güçlendirecektir. Cesur olun ki; karşıdaki korksun.

  20 senelik tiryaki olarak yukarıda bahsettiğim mantık yapısıyla sigara ile olan birlikteliğime son vermeyi başardım. Beyniniz size ait arkadaşlar. Emin olun bedenin tüm taleplerine beyninizi doğru odaklayarak kendi lehinize cevaplar verebilirsiniz. Doğru bir zamanlama ile kendinizi bir saat gibi kurabilir ve yönetim size geçtikçe artık bundan keyif almaya da başlayabilirsiniz. Sizi sizden bir başkası gerçek anlamda yönetemez. Tek yapmanız gereken işi ele almaya istekli olmak.

  [Reply]

 • Her ne kadar herkez sigara tiryakiliğini bırakmak için adımlar atsada bu başarılı olmuyor. Fakat anlatımından dolayı seni gerçekten tebrik ediyorum.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  sigayı bırakmak bana göre güçlü karaktere sahip kişilerin başardığı bir şey. hayatta sağlam duruşa sahip insanların bıraktığına şahidim. Bu yaşadığımız büyük bir acizliktir ve bu acizliğin farkına varanlarımız çat diye bırakıyor.
  eşim ve benim 6. senemiz bitti =)) 20 yıldan fazla içici olan anne babamsa 9.yılı geride bıraktı.
  çok kişi başarılı oluyor ama size kimin başarısız olduğunu söyleyeyim, başkasından görüp hırslananlar,gaza gelenler, kafada bitirmeden bırkakıp sonra tekrar başlayıp kendine saygısını yitirenler, zaten 3 günde bir paket bitiriyorum diyenler (ki onlar daimi içicidir.) zayıf karakterliler, herşeye bahane üretenler, şu oldu ondan bırakamadım bu oldu ondan başladım vs. çok stresliyim bırakamam diyenler, hayatlarının kıymetini bilmeyenler ya da değer verdikleri bir şey olmayan vurdumduymazlar, bir de cahiller var say say devam eder :)))
  kafada bitirin sonra söndürüm ;)

  [Reply]

  Ahmet şahin Reply:

  Gerçekten katılıyorum bazılar o içiyor bende içim kavramında sigara sağlığa oldukça zararlı fakat son günlerde bazı kişilerde rastladığım nargile bağımlılığı hakkında ne düşünüyorsun ? Sigaraya oranla oldukça zehirli olan nargile şişesine konan suyun rengi siyahlaşıyor içime göre peki bu engelleyebiliyormus sağlığa zarar vercek içeriği ?

  [Reply]

 • Harika anlatmışsınız özellikle sigaranın önemi ile bağdaştırdığınız diğer hususar oldukça bıraktırma açısından kuvvetli görülmekte. Yazınızı keyifle okudum, teşekkür ederim

  [Reply]

 • I have really learned result-oriented things as a result of your website. One other thing I want to say is newer computer system os’s usually allow additional memory for use, but they furthermore demand more ram simply to perform. If one’s computer can’t handle a lot more memory and also the newest software requires that ram increase, it can be the time to buy a new Laptop. Thanks

  [Reply]

 • gayet bilgilendirici olmus, sigarayı bırakmak isteyenlere bütün arkadaşlar okumalı

  [Reply]

 • Laurie Barrenger:

  Trying to find powerful online marketing that isn’t completely full of it? Sorry to bug you on your contact form but actually that’s exactly where I wanted to make my point. We can send your promotional message to sites through their contact pages just like you’re receiving this note right now. You can target by keyword or just go with bulk blasts to websites in the country of your choice. So let’s say you want to blast a message to all the mortgage brokers in the United States, we’ll scrape websites for only those and post your ad message to them. As long as you’re advertising some kind of offer that’s relevant to that niche then you’ll be blessed with an amazing response!

  Send an email to poppy8542bro@gmail.com to get info and prices

  [Reply]

 • Isobel Haley:

  Good evening, I was just checking out your website and submitted this message via your feedback form. The “contact us” page on your site sends you these messages to your email account which is why you are reading my message right now right? That’s the holy grail with any kind of online ad, getting people to actually READ your message and that’s exactly what I just accomplished with you! If you have something you would like to blast out to millions of websites via their contact forms in the U.S. or anywhere in the world send me a quick note now, I can even target your required niches and my costs are very affordable. Send a message to: lethamidurr@gmail.com

  [Reply]

Leave a Reply

Google +1
Flickr
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos and videos from ciseren korkut. Make your own badge here.
Etkinlikler