Güleryüzle Doğum

Yine uzun zaman oldu birşeyler yazmayalı. Fırsat bulamıyorum bahane değil artık ama fırsat yaratamıyorum diyebilirim. İnsan neye yetişeceğini şaşırıyor bu devirde, bir de kedi anası oldum, durun onu da anlatacağım sonra =)
Ne zamandır aklımda dolaşan, yazmak istediğim çok farklı konular birikti, bir ucundan tutup takip eden sevgili dostlarımla paylaşmak isterim.

Bir kaç ay önce Ada İlker’in doğumunda, Doç. Dr. İbrahim Bildirici’nin kontrolunde normal doğuma tanıklık etme şansım oldu. Daha önce değerli doktorun sezaryen doğumlarını görüntülemiştim. Tabi ki normal doğumun büyüsü, paylaşımı çok farklı. Hasta, doktor ilişkisi daha farklıdır, ortada sanki bir takım vardır ve beraber galibiyete koşmaya çalışıyorlardır. İnşallah her zaman bu kıymetli anları sağlıkla yaşarız. Duyguların odalardan taştığı, bütün çalışan ekibin aynı heyecan, endişe, sevinci paylaştığı muazzam bir olaydır, büyülüdür, mucizevidir.Dr.İbrahim Bildirici

Ada’nın doğumunda hastaneye biraz erken gelmiştim. Normal doğumlarda her an herşey olabilir, evde otururken tedirgin oluyorum, hastanede olunca içim rahat ediyor aslında. Sanırım 12 olmadan hastanedeydim, Ada’nın güzel annesi acı içerisindeydi, eşi her daim yanında destek oluyordu, sancılar çok şiddetliydi. Doktorumuz başka bir odada doğum zamanını bekliyor, ben koridorda volta atıyordum. Doğum öncesi ilk ıkınmalara oda da başlanıldı, Maslak Acıbadem Hastanesin’de hasta odasında da doğum gerçekleştirilebiliyor. O da ayrı deneyimdir benim için, belki başka zaman hasta odasında  doğumu anlatırım.

 

Dr.İbrahim Bildirici aslında çok rastlamadığımız bir şekilde normal doğumları gerçekleştirtiiyor. Doğum fotoğrafçısı olarak tanık olduğum çoğu doğumda bebeğin başı görününce hemen çekilir, alınır, gerekirse epizyotomi uygulanır. İbrahim hoca bebeği apar topar anneden ayırmıyor, bebeğin başı biraz perine bölgesinde görününce bir süre orada bekletiyor, ıkınmayı kestiriyor. Umarım yanlış aktarmıyorumdur, özellikle ilk doğumlarda bu uygulama bebeğin rahat çıkabilmesi için anne bedenine gerekli esnekliği kazandırıyor ve yırtılma riskini azaltıyor. Keza İbrahim Bildirici benim tanık olduğum hiç bir normal doğumda epizyotomi uygulamadı. Üstelik gece yarısı hatta sabah karşı doğumlar olduğu halde =) Sanırım bu yöntem uygulanabildiği koşullarda doğum anını oldukça konforlu kılıyor, anne bebeğin kendi bedeninden ayrılmasına hazırlanıyor, acıdan atılan çığlıklar olmuyor, zorlanma çok daha hafif geçiyor. Tabi ki riskli durumlarda acilen bebeğin çıkartılması gerecektir, bu yüzden bu konularda doktorlarınıza güvenmeniz gerekir, her doktorun yöntemi farklıdır, hastaların doktora müdehale etmesi, isteklerde bulunması bazen doktorların insiyatif kullanmalarında zorluk yaratıyor, riskli durumlar doğabiliyor. Bu yüzden kimsenin özellikle de doktorların işine karışmamalı. Sonuçta bir çoğumuzun bu konuda seçim şansımız var. Ben yaşadığım bu ritüel gibi doğumu paylaşmak istedim sadece. Her doğum hikayesi farklıdır, her zaman her koşul aynı olmuyor.

Günümüzde müdehalesiz normal doğum artık çok tartışılırken bence hastalar aradıkları doktora, iyi bir araştırma ile ulaşabilirler gerisi doktorumuza güvenmekten geçiyor. Doktorum beni normal doğurtmadı sözlerini her zaman duyacağız malesef, bir doktor sürekli normal doğum yaptırırken ve buna birebir şahit olurken, x kişiden “aaa o hayatta normal doğurtmaz ki” sözünü işitebiliyorsunuz. Ben her zaman normal doğumun doktorun değil ebenin işi olduğunu ve bu konuda ülkemizde büyük sorun olduğunu düşünüyorum. Yani doktorlarımızın bu çalışma koşullarıyla değerlendirince, hem en iyi hatta ünlü prof.dr’a gideyim hem bana doğal doğum yaptırtsın gibi bir opsiyon olmamalı. Doktorlarımıza güvenin sarsıldığı bir ortamda yaşıyoruz artık, çirkin tartışmalar, çirkin olaylar yaşıyoruz. Neyse bu konulara girmeyeceğim =) Bir doktor kızı olarak bu konular bana çok dokunuyor, oldukça doluyum ama blogumda hep güzellikler olacak diye söz vermiştim bu yüzden gündemden hemen kaçıyorum.

Ada gece 03:23′te doğdu, beni bu doğumda asıl etkileyen şey doğum esnasında yapılan ya da yapılmayan uygulamalar vs. değildi aslında. Değerli doktorumuz İbrahim Bildirici’nin Ada’yı eline aldığı an, gecenin bu saatinde yüzünde beliren kocaman gülümsemesiydi. Gülen, mutlu doktorlara rastlıyorum elbette ama inanın gecenin üç buçuğunda değil =)Dr.İbrahim Bildirici

Benim için unutulmaz bir andı. İbrahim hoca kendisini görüntülediğimin farkında bile değildi muhtemelen. Bebeğin bakımları yapıldıktan sonra “istersen tekrar bebeği alıp poz vereyim” dedi, ben de çoktan çektiğimi belirttim. En doğal, en gerçek, en mutlu anıyla çoktan bu anı ölümsüzleştirmiştim =) Belki bu doğuma özel bir durumdur diye düşündüm ilk önce ancak sonraki doğumlarda da İbrahim Bildirici’nin aynı gülümsemeyle bebeği kucakladığından emin oldum. Özellikle doğum sonrası bebeği tekrar gülümsemeyle seyretmesi işini ne kadar çok sevdiğini gösteriyor. Başarının sırrı işini severek yapmaktır zaten.

Doç.Dr.İbrahim Bildirici
Değerli doktorumuz dilerim yaşam boyu başarı ve sağlıkla meslek hayatını sürdürür, Kadın HAstalıkları ve Doğum Uzmanı, Perinatolog (riskli gebelikler uzmanı) Doç. Dr. İbrahim Bildirici hakkında google araştırmaları yaparak başarıları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sevgili İlker ailesine, bu kıymetli anlarını  ve böyle keyifli bir doğum hikayesini  benimle paylaştıkları için çok teşekkür ederim. Dünyalar güzeli kızları ADA ile muhteşem bir ömür dilerim.

Dr. İbrahim Bildirici

 

Benzer Yazılar:

18 Responses to “Güleryüzle Doğum”

 • nilüfer:

  çok çook güzel… özlüyorum yazıları döbüşlü olanı da merakla bekliyorum çiserencim :)

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  =))) döbüşlü yazı hazırlayacağım yakında =))) çok yakında :P
  çok saol canım, okumak için vakit ayırdığın, destek olduğun için.

  [Reply]

 • Duygu:

  Çiseren inanmıyorum ibrahim benim dotkorum. bütün mutlu ruhlar bir araya gelmiş desene :)

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  çok teşekkürler duygu :)) darısı beraber doğum anını paylaşmamıza o zaman =))

  [Reply]

 • Esra:

  Ciseren ben iki dogumumu da Amerika’da, ikisini de farkli eyaletlerde yaptim.. Burada da bunu cekebilmeni dilerdim, sadece doktoru degil, ozellikle hemsireleri cekebilmeni.. Sana sarilip gozyaslarini silen, yaninda olmayan annenin yoklugunu hic hissettirmeyen, insan otesi varliklar.. islerini severek isteyerek yapiyorlar, gecenin kaci olursa olsun, cunku islerinin ne kadar kutsal oldugunun bilincindeler.. Turkiye’ de saglik sektoru ne zaman boyle olur, ya da boyle olur mu bilmem, sadece umutla bekliyorum:)
  Buradaki butun normal dogumlarda(zaten sezaryen cok cok az) seninde anlattigin gibi ilk once bebegin kafasi cikiyor, sonra hemen doktor ikinmayi durdurtuyor ve biraz bekledikten sonra tekrar son bir ikinma yapip bebegin govdesini cikarmani istiyorlar.. genellikle epizyotomide olmuyor, yirtilma olacaksa bile, dogal, kendisi yirtiliyor, sonra onu dikiyorlar.. dogum ayni odada gerkceklesiyor, baba hep odada durup yardimci oluyor, bebek dogar dogmaz genellikle hemen annenin gogsune koyuluyor, orada sicacik bekliyor, anne ve bebegin teni kavusuyor, tarifi imkansiz birsey.. gobek bagi da babaya kestiriliyor.. bunlarin hepsi 40-50 sene oncede bu sekilde yapiliyormus burada, nasil bir standartsa artik, bizim ulkemiz bir turlu erisemedi ne yazikki..

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Merhaba Esra paylaştığın bilgiler için çok teşekkürler, Zaten İbrahim Bey amerikadan trasfer =)) Yani bir süre amerikada doktorluk yapmış, ödüller almış, ısrarlara rağmen yurda dönüş yapmışç Orada uygulanan bir yöntem oldugunu hemen anlamıştım =) Burada da iyi hemşireler bulmak mümkün, ancak özel ve çok iyi bir hastanedeysen iyi muamele görebiliyorsun, tabi buna ragmen işini dediğin kadar severek yapmayanlar mevcut. MEsela unlu bir hastanenin hemşirelerini bi kısım kotuler, kimisi harikaydı der.. kişiye özel muamele mevcut bir kere. onun dışında iyi gününde değilsen suratını asıp hastayı tersleyebilir..milletçe kanımız ısınırsa iyiyiz pek duygusalız canım =D önce insan olarak değerlendirilmiyoruz hiçbirimiz. Bunun dışında çalışma koşulları ve aldıkları maaşlar çok düşük, gece yarısı 3 kuruşa çalışan gencecik kızlar,, bir yandan da haklı diyorsun, empati kuruyorsun işte.. sağlık konusunda ve doğum konusunda katedilmesi gereken çok şey var.. öyle şeylere şahit oluyoruz ki.. etik olmaz diye susuyorum gördüklerime üzülerek.

  Sevgiler..

  [Reply]

 • her konuda işini severek yapmak en önemlisi… o zaman saat kaç olmuş, hala mı işteyim diye düşünmez insan; sizden ve doktorumuzdan belli :)

  [Reply]

 • Damla:

  Çok güzel bir mesleğin var Çiseren ve sen çok başarılısın.
  Kalemin de kuvvetli ki neyi anlatsan duygusu okuyana geçiyor.
  Sen yazarken ne hissediyorsan ben okurken onu hissedebiliyorum.
  Keşke daha sık yazabilsen.

  Öpüyorum kocaman

  [Reply]

 • Paula Sezer:

  Dr Ibrahim Bildirici is best dr that i have ever seen.his profesionalism is over expectation.i’ve borned my son with him on 17-01-2012 and he was my dr all over during my pregnancy.i opted for natural borning,we wait over term 40 W my son was not coming,plus he was growing fast ,so together with Dr.Ibrahim we decided to have C-section..it was my biggest experience ever,everybody was shaking arround me (relatives) :) but me i never doubt my Dr profesionalism bcs he knew how to make me be verry relax.wich is verry important .i had Epidural C-Section.i was aware of everything what was going on ,my husband was next to me :) i never felt any pain,anything.Anestesist Dr was best,nurses to and Acibadem Maslak everything was perfect and extremly well organized that i did not even felt i’m in a hospital.i felt kind of i’m in vacation,i’m not kidding :) .Acibadem Maslak is really best quality hospital.thank you to Dr.Ibrahim .

  [Reply]

 • güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

  [Reply]

 • Nil&Yunus:

  Merhaba,

  Dr. İbrahim Bildirici işini gerçekten çok seven ve çok iyi yapan bir doktor. 2 hafta önce kızımız Ada nın doğumunda bunu birkez daha iyi anladık. Gerek doğum sırasında gerekse 39 haftalık uzun dönemde kendimizi sonsuz güvende hissetmemizi sağladı doktor bey. Kendisine herşey için çok teşekkür ediyoruz.
  Nil&Yunus&Ada Ordu

  [Reply]

 • Kıyafetleri Harika üçüde aynı :))

  [Reply]

 • sn. İbrahim Bildirici ile umarım benimde yüzüm güler kısa bir süre sonra benimde Maslakta yüzüm gülecek umarım:)

  [Reply]

 • Çiğdem:

  Merhaba Çiseren Hn.
  Doktorumun İbrahim Bey gibi muhteşem bir insan olmasından dolayı kendimi çok şanslı hissediyorum. Tecrübeleri ve insana değer veren yaklaşımları ile hamilelik sürecimin mükemmel geçmesini sağladı. Sizi de İbrahim Bey’in tavsiyesi üzerine tanıdık ve Ege’mizin doğumunda o muhteşem karelerle bizim yanımızda olduğunuz için, size de ayrıca teşekkür ediyoruz.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Çok teşekkürler sevgili Çiğdem, değerli hocamızla ve sizin gibi güzel ailelerle çalışmak benim için şanstır. Herkese sevgi, selamlar.

  [Reply]

 • Hatice Kılıçbay:

  Yazılanlar öyle güzel ve İbrahim Bey öyle harika bir doktor ki düşünceleri paylaşma isteği kendiliğinden geliyor :) hamileliğim boyunca oğlumun her halini görmek için İbrahim Bey’e giderek, mutluluğumu ve heyecanımı paylaşmaya öyle alışmışdım ki doğumdan sonra sanki herşeyinizi paylaştığınız bir dostunuzu uzak bir memlekete uğurluyormuşcasına artık bukadar sık ziyaret edemeyeceğim için üzüntü bile hissettim :) ama olsun profesyonelliğiyle rahat bir doğum yapmamı sağladığı için buradan birkez daha teşekkür edip, inşallah 2. Bebeğimde de görüşüp süreci en güzel şekilde tamamlamayı diliyorum :) paylaşımlarınız için teşekkürler.

  [Reply]

 • Paylaşımınız için çok teşekkür ederim

  [Reply]

 • Yazınız için çok teşekkür ederim

  [Reply]

Leave a Reply

Google +1
Flickr
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos and videos from ciseren korkut. Make your own badge here.
Etkinlikler