İyi ki…

İnsanın iyi ki dediği şeyler vardır. İyi ki oradaydım, iyi ki yaptım, iyi ki…
Ali’nin doğum hikayesinde bir çok iyi ki var benim için. Planlamaya kalkışsam orada olmayı beceremezdim.
Gülbin’le (Ali’nin annesi) ilk ne zaman konuşmuştuk hatırlamıyorum ama her konuşmamızda, yazışmamızda sıcacık elektiriğini alabiliyordum. Sanırım bazı hisler karşılıklı. Uzun zaman konuşutuktan sonra doğumda birlikte olamasaydık çok üzülecektik ve bu ihtimal kuvvetleniyordu. Normal doğum bekliyorduk, duedate çoktan dolmuştu. Ali’nin annne karnında tutulacağı son haftasonuydu artık. Gülbin’le doğumun pazar günü olma ihtimali üzerine konuştuk, şu günler olsa gelebilirim ama pazar mümkün değil demiştim. O pazar günü nasılsa artık beklediğim normal doğumlar çoktan gelmiş olur düşüncesiyle evimizde 15 kişilik bir davet verecektik. Ancak bu işi yaparken plan yapmamak gerektiğini bazen unutuveriyorum işte. Şaka gibi ama haftasonuna sanırım 4 tane beklediğim, 41-42 haftalık, anne karnını rahat bulmuş bebeğim vardı. İkisinin ismi Ali’ydi. İlk Ali’m o haftasonu cumartesi çok erken saatlerde acil sezaryenle dünyaya geldi, sabah 7 civarı telefonu alıp hastaneye koşarken, ahh keşke hazır aynı hastedeyken Gülbin’den de bugün haber gelse, hazır oradayken içim rahat olur, gidebilirim doğumuna demiştim. Ben ilk Ali’nin çekimlerini tamamladım.. Başka bir süpriz haber gelmedi. Gittim alışverişimi yaptım, evime döndüm, süpriz 2 misafirimiz geldi, o arada arkadaşlarımızla otururken bir yandan ertesi gün için 5 çeşit ikram hazırladım,  işleri düzene koyup, toparlanıp yatayım derken saat gece 1′i geçmişti.. Tam uzandım , sırtım yatağa değince kocaman bir ohhh çektim,  yüzümde gevşek bir gülümsemeyle… Telefonumu elime aldım saatimi kalkacağım saate kurmak üzere… Sabah erken kalkıp evi toparlayıp, yemek işine koşturacaktım. Sesi kısık telefonumun ekranında Gülbin yazıyordu. Hemen yedek planımız olan fotoğrafçı arkadaşıma ulaşmaya çalıştım ama ulaşamadım. Biraz panik oldum, aklımdan hemen hesap yapmaya başladım, “şu saatte eve gelsem, şu kadar uyusam şu işleri yaparım evet yetişirim bence…”   Ve Gülbin’e ben geliyorum diye yanıt gönderim. Bir şey dürtmüştü sanki. Başarabilecektim. Doğuma da fazla vakit kalmamıştı, yine sabah ki gibi koşarak Amerikan Hastanesi’nin yolunu tutmuştum. Sanırım 20 dk’da oradaydım.

AliOzal-025AliOzal-065AliOzal-058AliOzal-020AliOzal-033AliOzal-037AliOzal-093
AliOzal-113
AliOzal-068

Saat 02:00′a  geliyordu sanırım. Hastaneye gidince  neşeli kalabalıkla karşılaştım. İnanın o neşe insanı bir anda yeniliyor. Bir sürü güzel kız Gülbin’e eşlik ediyor, annesi, teyzesi, kuzeni, kardeşleri, arkadaşları… Herkes neşeli ama evet bir yanda endişeli ya da heyecanlı da demeli… Gülbin çok genç, çok güzel… Hiç sancı çeker gibi bir hali yok, farkındayım orada en perişan görünen benim ama bunca sene sonra, o saatte o fiziki yorgunlukla orada olduğuma şükredecek kadar mutluyum, farklı bir huzurum var. Fotoğraf çekmeye devam ettikçe içimden sürekli iyi ki geldim dedim tüm gece boyu, orada bulundukça iyi ki tembelliği, uykuyu seçmedim dedim… Sanırım 2 saate yakın bekledik sancı sürecini, 03:30 civarı doğumhaneye yol aldık artık, sancıların dozu iyice yükselmişti. Doktorumuz Aylin Keriş’te hastanede gebesi için bekliyordu uzun zamandır. Gülbin son derece pozitif tavrıyla ve eşinin metanetli desteğiyle zor sancıların üstesinden geliyordu. Bu kadar aşık, birbirine aşkla bakan, zorluklarda, acı duyarken bile birbirine gülümsemeyi ihmal etmeyen güzel çiftleri görmek inanın etrafındakilere çok yansıyor, fotoğrafın bile rengi tadı değişiyor.

Saat 03:50′yi gösterdiğinde, kulağımızda Ali’nin ilk ağlama sesi ve odayı saran ağlamalarla karışık kahkahalar dolduruyordu.
Ali, çok şefkatli, kıymetli bir doktorun ellerinde  dünyaya geldi. Bana çok güzel pozlar verdiler. Tanıyanlar bilir Dr. Aylin Keriş çok anaçtır, gebelerine doğum öncesi ve  süresince verdiği desteğin yanısıra doğum sonrası annelere gösterdiği ilgi de beni her zaman çok etkiler. Özellikle ilk sütünü alırken bebekler yardımcı oluşu, annelere ve bebeklerine hatta o anda çevresindekilere gösterdiği şefkat gerçekten çok etkileyici. Bu kadar sevgi dolu, sıcak bir doktorla olmak sanırım annelerde farklı bir huzur ve güven hissi veriyor. Bu da mutlaka doğum sürecini çok etkiliyordur.


AliOzal-132
AliOzal-138AliOzal-140www.ciseren.com www.ciseren.com/blogAliOzal-151
AliOzal-159AliOzal-161
AliOzal-163AliOzal-167AliOzal-185

AliOzal-202AliOzal-198AliOzal-211AliOzal-218

AliOzal-238

AliOzal-250AliOzal-252
AliOzal-239AliOzal-266AliOzal-270
AliOzal-285

www.ciseren.com www.ciseren.com/blogwww.ciseren.com www.ciseren.com/blogwww.ciseren.com www.ciseren.com/blogAliOzal-310AliOzal-330

İyi ki demeyi hiç bırakamadım o gece… Baştan sona tüm süreç olumlu, keyifli, sağlıklı ilerledi.. Tüm bunun sebebi çok olumlu hisseden, düşünen bir annenin doğumundaydık… Ve sanırım herşey onun gönlüne göre oldu. Bu sevgi dolu, heyecanlı kalabalığın arasına karışmak, bu aşık çifti bir adım ötede seyretmek, sessizce görüntülemek, her güzel anlarını onlara saklamak… Bilemiyorum nasıl anlatacağımı ama o gece çok başkaydı, sanki özlediğim duyguları tekrar yaşadım. Bana mesleğimin heyecanının asla bitmeyeceğini kanıtladılar adeta. Herşey paylaştığımızla alakalıydı. Yorgunluğun, fiziksel hislerin ne kadar önemsiz, etkisiz olabileceğini gösterdiler sanki. Mutlu olduğun yerdeysen orası senin evindir, belki de huzurla uyuduğun yatağın kadar sıcaktır, rahattır, dinlendiricidir aslında.. Hani bazen yorgunluğun günlerce uyusam  geçmez dersin ya… İnsan aldanıyor fiziki yorgunluğa, belki de istediğimiz başka bir dinlencedir. Bir tatilde ya da bir uykuda bulamadığımız… Bu paylaşmak bence, güzel insanlarla vakit geçirmek, mutlu insanların arasına karışmak, mutluluğu sahiplenmeden paylaşmak. Senin olması gerekmez yaşananların ya da karıştığın yaşamların, mutluluğun yanında olsan da yetiyor demek ki sadece.

Ali benim için  öyle bir anda geldin ki… İyi ki geldin, iyi ki sana yetişecek dakikalarım vardı, iyi ki senin fotoğraflarını çekecek donanımım, bilgim, yeteneğim, isteğim vardı, iyi ki orada olma şevkim vardı, iyi ki son bir damla gücüm, seni görecek sağlığım vardı. İyi ki böyle güzel, özel bir aileye geldin… İyi ki yollarımız kesişti. Eminim çok şanslı bir çocuk olacaksın, çok kıymetli ailenle sağlıklı, uzun, huzurlu, ışıklı, bereketli ömrün olsun… O boncuk gözlerinle güzel günler gör, güzel günler yaşat baktıklarına.
AliOzal-456AliOzal-388AliOzal-375AliOzal-492AliOzal-440AliOzal-504
AliOzal-363
Sevgili Özal ailesi, çok sevgili Gülbin, bu anları benimle paylaştığınız için, o muhteşem enerjini taaa telefondan bana ilettiğin ve beni yanına çektiğin için teşekkür ederim. Belki size ya da okuyana sıradan gelebilir ama benim için farklı bir geceydi, farklı bir hikayeydi.

AliOzal-537
PS: davetimiz başarılı geçti,  11 çeşit kendi yaptığım yiyeceklerle misafirlerim parmaklarını yedi, artanları 1 hafta yedik, yani oldukça dinlendim, isteyince oluyor zaman yönetimi az uykuyla başarılıyormuş öğrendim =)))

AliOzal-546

Alişimle benim de pozum var =D

Benzer Yazılar:

23 Responses to “İyi ki…”

 • Ayşe Gündüz:

  Çiseren Hanım fotoğraflarınızın emsali yok ama kaleminizin de bu kadar kuvvetli olması tesadüf olamaz. Sanata karşı büyük yeteneğiniz var. Bizlerle hikayelerinizi ve fotoğraf eserlerinizi daha sık paylaşmanızı dilerim. Keşke çocuk yapabilecek yaşlara geri dönebilseydim dedirtiyorsunuz bana :)

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Çok teşekkür ederim.. Ne kadar söz versem de biliyorum ki yazı konusunda tembelim =) belki biraz birikmeyi buraya yazmayı özlemeyi seviyorum. Çok tesekkurler eksik olmayın.

  [Reply]

 • Ece:

  Ben neden ağlıyorum acaba hormonlardanmı fotoğrafların guzelliğindenmi bebeğin tatlılığındanmı. Maşallah çok güzeller. Ellerinize sağlık inşallah darısı başımıza.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  çok teşekkür ederim =D

  [Reply]

 • duygu:

  Hikayeyi okurken her paragraftan sonra sıra fotoğraflara gelince anlatılanları aynen fotoglarda görüyorum, hatta daha fazlasını görebiliyorum. Özellikle babanın gözleri dalgın bakışı çok duygulandırdı beni. Eşim doğumumda çok heyecanlanmıştı, onu hatırladım. Çiseren yazılarını heyecanla bekliyorum gerçekten daha sık yaz lütfen. Fotoğraflar ayrı güzel BAYILDIMMM!!! gözüne sağlık

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Çok teşekkürler Duygucum. İnşallah blog konusunda daha başarılı olacağım günler gelir =D sevgiler.

  [Reply]

 • Buket Aslan:

  Benim dikkatimi çeken çok sayıda kare paylaşmışsınız ve hepsi birbirinden güzel. Çoğu kişinin seçilmiş portfolyosunda bu kadar çok anlamlı fotoğrafı bir arada görmek mümkün olmuyor. fotografın her dalı için söylüyorum bunu. Doğum için daha çok geçerli. Çok duygulu bir hikaye, tarzınızı ve yazılarınızı çok seviyorum. İnstagramdanda Döbüşünüze bayılıyorum :D

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Çok tşekkür ederim, döbüğümünde sevgilerini gönderiyorum =)))

  [Reply]

 • Senem:

  İyi ki gitmişin, iyi ki çekmişsin ve iyi ki yazmışsın!!! kalemine, yüreğine, güzel gözlerine sağlık çiserencim. Harikasın!

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  çok teşekküürrlerrr

  [Reply]

 • Senem:

  yazmayı unuttum heyecandan, ben böyle güzel fotoğraf serisi görmedim. Çok şanslı aile tıpkı bizim gibi :D

  [Reply]

 • burcu:

  söylecek söz yok, ağlıyorum… Ne güzel bir çift maşallah

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  cok tesekkurler =) öyleler maşallah

  [Reply]

 • Özge Yağmur:

  yaaaa ^.^

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  =))

  [Reply]

 • semra eriskon:

  çiseren merhaba;

  3 sene evvel bizim de “Kuzey” isimli hikayemizde yer almıştın. Bugün o fotograflara baktığımda aslında o anları özel kılanlardan birinin de sen olduğunu düşünüyorum.Kalbinde ki ışık ve güzellik fotograflarada yansıyor. Açıkcası senin meleğinin dünyaya geleceği günü iple çekiyorum, kim bilir ne güzel fotograflar olacaktır.

  Her şey güzel gönlünce olsun ve tekrar teşekkür ederim.

  Sevgiler
  Semra

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Çok teşekkürler Semra, inşllh darısı başımıza olur =) ben de heyecanla bekliyorum o günleri =DDD insan özeniyor tabi. güzel sözlerin için çok teşekkür ederim.. Kuzey ameliyathanede tüm çalışanları kendşine aşık etmişti doğar doğmaz =D herkes fotografını çekiyordu.. yani doğar doğmaz bir kıvanç tatlıtug muamelesi gördü, tüm özellik onda ;)

  [Reply]

 • ebru koçer:

  her satırı okudukca oğlumu dogurdugum dakıkaları yasattınız bana..butun resımlerınız okadar guzelkı..keske dıyorum sızı daha once bulsaydımda benımde boyle bır anım olsaydı..(oğlum 8 yasında)

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  8 yıl önce öğrenciydim bu işi yapmıyordum bu yönden avunabiliriz =D kısmet.. başka bir güzel nedenle tanışırız belki, çok teşekkür ederim. eksik olmayın.

  [Reply]

 • Gülbin Özal:

  Hayatimizin en muhtesem, en ozel anlarinda iyi ki yanimizda sen vardin! Hikayemizi senin gozlerinden senin kaleminden okuyunca bir kez daha yasadim icim titreye titreye! Ve yine iyi ki dedim ben de… Yanimizda oldugun, olabildigin icin cok sansliyiz. Zaten birbirinden harika fotograflarla Alimizin dogumunu olumsuzlestirmistin. Simdi de bu harika yazinla bize unutulmaz bir hediye verdin! Cook tesekkur ederiz hersey icin! Gülbin&Fatih&Ali

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Çok teşekkür ederim Gülbin, çok değerli benim için..
  bu arada eşim Murat, dün tesadüfen Fatihle tanışmış =D muratın morotuna bakmışlar, sanırım aynı motordan arıyormuş. Dünya ne küçük.. bugün yazıma bakınca çoook şaşırdı. Sevgi selamlar…

  [Reply]

 • sara:

  biz yeni evli bi çiftiz.düğün için araştırırken denk gelmiştim.öyle tanıdım ve takip etmeye başladım çekimlerinizi.ama özellikle doğum fotoğraflarınıza bayılıyorum diyebilirim.eşimle beraber videoları izlemeye başladık ve her videodan sonra bizim gözler iki çeşme :) eşime hadi gel yine izleyelim dediğimde ‘hayır ya bunu kendime yapmyacam’ diyor ama kendimizi yine izlerken buluyoruz ve başlıyoruz hayal kurmaya :) umarım bi gün bizim de bi yavrumuz olur da hikayemiz sizin ellerinizden yansır,bunu gerçekten çok istiyoruz.(bu arada döbüşün güzelliğiyle kedi korkum kedi aşkına dönüşmekte)

  [Reply]

 • Vermiş olduğunuz bilgiler cok faydalı teşekkürler.
  https://www.teklifgelsin.com/a/bebek-dogum-fotografcilari

  [Reply]

Leave a Reply

Google +1
Flickr
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos and videos from ciseren korkut. Make your own badge here.
Etkinlikler