Kedi anası oldum

Aklımın ucundan geçmezdi bir gün kedi anası olacağım. Kedilerle geçmişim sokaktan tutup eve getirdiğim gözleri çapaklı, hastalıklı kedi yavrularından ibaretti, 10dk’lık bir ilişkimiz olurdu. Neticede annem çapaklı sefil kediciği sokağa bırakmamı, annesine geri vermemi tembihlerdi.. Böyle bir kaç pet edinme girişimim başarısız tamamlanınca sanırım umudumu ve ilgimi kaybetmiştim. Zamanla öyle sokakta gördüğü kedilere ovvvv diyerek saldıran, seven bir insan olamadım. Herşeyin yavrusu elbette tatlıdır ama yetişkin kedilere  hiç ilgi duymadım. Eşin dostun çok semirmiş, tostopalak kedisi varsa amenna, işte onlara bayılırdım.

Dobus -British shorthair white cat

Kutu delisi

 

Gel zaman git zaman evlendim, anne yuvasından ayrıldım. Evin dişi kuşuyum artık tuttuğumu eve getirebilirim :)  Bir süredir acaba bir kediciğimiz mi olsa diyip duruyordu Murat, belki benim aşırılaşmaya başlayan annelik içgüdümü bastırmak, biraz oyalamak için bir taktikti. Ama kolay kandım :) Bir şart koştum sadece scottish fold veya british shorthair cinsi olursa kedi beslemeye olumlu bakıyordum. Evet biliyorum hayvanseverlerin şuan biraz  nefreti kazandım. Şekilci bir anayım kabul ediyorum. Köpeğin, kuşun, balığın vs.. nin her türlüsünü severim ama kedide biraz seçiciyim, kedilerin bazıları bana şeytani görünüyor, ürkütücü mü desem.. Yeni evli ve antika meraklısı biri olarak sokaktan kapıp tekir getirme cesaretimde yok, her yeri parçalıyorlar yalansa yalan diyin, komşunun 3 aylık yavru tekir kedisi 10 dk bizim eve kaçtı  evi tarumar etti desem yeridir, Döbüşün yağlı vücuduna karşı acaip çevik ve saldırgandı. Sonra aman ne doğru bir seçim yapmışım dedim :) Neyse daha fazla tepki toplamadan sevimli yavrumuzu bulma maceramıza geçeyim.

Aylarca arayış içersindeydik, petshoptan veya mısır çarşısında almaya, hayvan ticaretine karşıydık, aylarca forumlarda internette yavru kovaladım,, ama yok.. Bu cinslerin sahipleri, kedilerini çiftleştirip  600tl ila 1000tl arasında satıyorlardı. Petshoplarda ücretler 800euro’dan başlıyor. Baktım ki herkes sadece satıyor, bu yavrucakları hayrına veren, sahiplendirmek isteyen yok. Sıkı bir ticaret var ortada. Benim idealist tavrım elbette kolayca kırıldı, özellikle Murat sağda solda petshoplarda gördüğü yavru kedilerin fotograflarını bana gönderdikçe çıldırmaya başlıyor, kap getir diye yalvarıyordum. Ama benim kocam hem idealist, hem pek keçi inatlıdır. Ben umudumu katbetmiştim. Zaten bazı endişelerim vardı belki de hayırlısı buydu diye düşünmeye başlamıştım.
Endişelerim çocuğumuz olduğunda çok kıskanır depresyona girer veya bebeğe saldırır gibi şeylerdi. Her kedinin huyu suyu başkadır, bu cinsi istememim tek nedeni o muhteşem masum ifadesi, bebek suratlı oluşları değildi elbette. Eşyalara ve insanlara zarar vermeyen, uysal ve sakin oluşlarıydı. Bebekleri çocukları sevmeleriydi.
Facebook, twitter her yere aradığımız bu iki akraba cinsi yazdım. birkaç tavsiye ve ilgili hayvan forumları paylaşan dostlarımız oldu, ama sonuçta yine ortada bir kedicik yoktu.

döbüş

Döbüşümün internetten görüp vurulduğum fotoğrafı

Dobus -British shorthair white cat

Poşet Delisi

Dobus -British shorthair white cat

Biblo Döbüş

Bir gece bilgisayar başında otururken Murat bir kedi fotografı gönderdi bana, bir sürü kedisi olan yakın bir dostumuzun ablası kedi aradığımızdan haberdarmış, facebookta paylaşılan bir ilanı hemen bize gönderdiler. Gece 12 civarlarında gördüğüm en masum bebek, kedi suratı aklımı başımdan aldı. Bir kaleme, değersiz bir eşyaya bile bağlanan bir şeylere yoğun duygu ve anlam yükleyen biri olduğumu bilen eşim benim bu kediye delice bağlandığımı o saniye de anlamıştı. Hemen ilan sahibine mesaj yazdım, o da yetmedi mail attım, saat geç olmasa telefon açacağım.. heyecandan duramıyorum, nihayet cevap geldi, kendimi tanıtmamı istedi, mütevazı hayatimi anlattim. Sabah bütün işlerimi iptal edip gelip alacağımı bildirdim, sakın kimseye vermeyin diye yalvardım. Dakikalarla yarışıyor gibi heyecanlıydım. Ya benim olmazsa diye karamsarlık duyarak, gözlerim dolu dolu heyecanla zar zor uyudum.

Dobus -British shorthair white cat

Annesinin yastığına yatar…

İlanı veren TİP TOP PET HOTEL  sahibesi Esra ile otelinde buluşmak üzere sabah yola çıktık. Kedimize gerekli şeyleri aldık, Esra’nın ormanda beslediği 200 civarı sokak hayvanları için 2 paket yem aldık ve Sarıyere vardık. Bizi kızımızın yanına götürdüler, yüzümde avanak bir sırıtışla odasına girdim, kocaman kafesinden çıkardılar, kucağıma verdiler… Bana yapıştı o anda, ben de ona =)) onun derdi diğer kedilerden kaçmaktı belki ama ben onu hemen sahiplendim oracıkta. Evimize dönerken yolda veterinere ugradık eksik parazit aşısını yaptırdık. Daha arabada gırlamaya kendini sevdirmeye başladı. İlk birkaç hafta çok sırnaşıktı dibimden ayrılmıyor, çalışmama bile müsade etmiyordu, sürekli sevilmek istiyordu şimdi ise tam bir özgür ruh, istediği zaman sevdiriyor, sonra çekip gidiyor :)
Tabi Döbüşümüz bize gelene kadar çok maceralar atlatmış, 4 aylıkken bizim oldu British Shorthair yavrumuz. Dünyalar güzeli, kediler güzeli bir kedicik. Şimdi 7 aylık, malesef hiç istemesemde onun sağlığı için kısırlaştırdık.

Hayatım artık çok farklı, sabahları asabiyetle uyanan, ağzından tek kelime çıkartamayan suratsız ben, sabah kızımı gördüğüm anda cıvık cıvık sevgi naracıkları atıyor, işe geç kalmışsam bile illa ki kızımla gırlaşma, sevgi seansları yaşıyorum. Artık lokum gibi insan oldum kedişim sayesinde. Annemle her telefon konuşmamızda illa ki ilk sorusu Döbüş ne yapıyor, Döbüş nerede, fotoğrafını gönder… Annem hayatında kedi başı okşamışlığı yoktur :) ama torununa tapıyor. Bir tek babamın bir kaç kedisi olmuş, o da bu kediyse diğerleri ne deyip duruyor =)
Hiç bu kadar seveceğimi, hayvanlara farklı bakış kazanacağımı, bu kadarcık bir canın hayatıma, psikolojime kocaman değişiklik yaratacağını tahmin edemezdim. En sevindiğim şey inşallah olursa bir çocuğum böyle uysal, oyuncu, civelek, komik bir kediyle beraber büyüyecek olması. Kim bilir belki de başka kedi, köpek kardeşleri de olur Döbüşümüzün.
Dobus -British shorthair white cat

Dobus -British shorthair white catDobus -British shorthair white cat
Bu muhteşem kediyi sahiplenmemi sağlayan, bana bu büyük sanşı veren TİP TOP PET HOTEL  Esra’ya ve kızımıza ege-akdeniz turu boyunca göz kulak olan, onun bizim hanemize katılmasında büyük payı olan  Pai-Pai Pet Transfer&Rescue sahibi Savaş Bey’e sonsuz teşekkürler.
Savaş Bey’in anlattığı, Döbüş’ün bize gelmeden önceki trajikomik  macerasını buradan  okuyabilirsiniz. Kızımızın saatlerce aynı yerden çıkmadan uyuduğunu bildiğimiz için hikaye bizi çok güldürdü.

Tip Top Pet Hotel ve Pai-Pai Pet Transfer&Rescue‘ yu  yuva arayan yeni canları beklentisiz ailelerine kavuşturuyor,  ilanları takip etmek için ve bu yardımsever, hayvansever, fedakar insanların ihtiyaçlarına, fedakarlıklarına kendi payımızca  destek olabilmek  için takip etmenizi dilerim.  Hepimizin yapabilecek ufak tefek desteği mutlaka vardır.
Bir tatlı pamuk yumağının, sevgi dolu bir yuva edinmesini beklentisizce sağladıkları için onlara karşı minnetim asla bitmeyecek. İyi ki inatçı kocamı dinlemiş ve beklemişim :)

Teşekkürler.

Dobus -British shorthair white cat

Benzer Yazılar:

11 Responses to “Kedi anası oldum”

 • Ebru:

  kedi oyuncağı yapacaklarsa gelip döbüşün kalıbını almalılar :) daha tatlı bir kedi olamaz

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  =)) Geç cevap için kusuruma bakma yeni gördüm mesajları çok teşekkür ederim tatlı yorumun için

  [Reply]

 • nilüfer:

  çiserencim döbüş resmen sizi beklemiş hikayeden anladığım kadarıyla sanki doğarken belliymiş size geleceği en baştan, ve bu yüzden nefes problemi yaşatmıştır o saçma ismi veren ilk sahiplerine :) umarım uzun uzun yıllar döbüşün güzel hikayelerini okuruz.. o bal rengi güzel gözlerinden öpüyorum döbüş hanımı :x

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  çok teşekkürler nilufercim, geç yanıtım için bağışla, güzel dileklerin yerini bulur, döbüşümle keyifli yıllarımız olur inşallah. canımız bizim :D

  [Reply]

 • Başka bir şey ararken bu güzellikle karşılaştım ve sonuna kadar okudum. Kediniz tam bir bal :) Ömür boyu onunla güzel günler geçirmeniz temmenisiyle.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Çok teşekkür ederim zaman ayırıp okudugunuz için =))

  [Reply]

 • Sevim:

  Dunyanin en güzel kedisi sana yakışırdı dunyalar guzeli Ciseren :)

  [Reply]

 • ceyda:

  merhaba, aynı sizin gibi aylardır kedi arıyorum. atipik otistik oğluma arkadas can yoldaşı olup, yalnızlığını paylaşması icin aylardır sizin aradığınız gibi scottish fold veya british shorthair cinsi arıyorum bu cinslerin yumuşak karakterli oluşları oğlumla bütünleş meleri açısından çok önemli. ama hiçkimse ücretsiz vermeye yanaşmıyor tamamen ticaret malzemesi yapılmış. sizden ricam duyar haber alırsanız sizinki gibi bir bebek sahiplendirmek isteyen lütfen bize haber verir misiniz.
  e_mail:ceyda.elmasoglu@hotmail.com

  size güzel kendinizle sağlıklı uzun yıllar dilerim

  [Reply]

 • yasemin:

  Merhaba, sizinkine çok benzer bir hikayemiz var pet shoplara sinir oluyorum. Gerine gerine hiç bir hakları olmadığı halde 1300 – 2500 TL arası fiyat biçiyorlar miniklere. Çok istesemd e kendimi tutuyorum hayır yapmayacağım diyorum ama çok da istiyorum. Sahibinden gibi görünen ilanlara da başvurdum sonuç yok. Geçenlerde ücretsiz diye ilan veren birine yazdım.uzun uzun kendimi anlattım ailemi vs anlattım bebeği vermeye razı olmasını umarak ve beklemeye başladım. Ankarada yaşıyoruz ama kedi istanbulda. Hiç sorun değil gidip alacağım haber bekliyorum. Ertesi gün mesajıma yanıt geldi hemen açtım okumak için. Yanıt çok kısaydı: 750 TL. Bu kadar! Ben ise mülakattaymışım gibi neler yazmıştım. Bir merhaba bile dememişlerdi, 750 TL!!!! İnatla aramaya devam ediyorum, kısmetimi bekliyorum ya da benim kısmeti olduğum bir kediciği. Lütfen aklınızda olsun. cogito1949@hotmail.com
  Hoşçakalın

  [Reply]

 • Bilge:

  tamamen ticari mal haline dönüştürülmüş bir ırk bende haftalardır arıyorum para vermek istemiyorum ayrıca istedikleri uçuk rakamları ödeyebilecek kadar param da yok zaten olsaydı da vermezdim. size güzel beyaz kedinile uzun yıllar diliyorum gerçekten çok tatlı ve güzel bi kedi umarım yakın zamanda bende bir scottish fold annesi olurum :)

  [Reply]

 • Pelin:

  arkadaşlar bende kedi arıyorum genç ya da yavru cinsi farketmez ama van kedisi olursa iyi olur pelin_kayabas_1998@mynet.com.tr teşekkürler…

  [Reply]

Leave a Reply

Google +1
Flickr
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos and videos from ciseren korkut. Make your own badge here.
Etkinlikler