Pedofilik Moda Anlayışı

Aslında benim blogum toz pembe bir blogdur, Çiseren’den pembe masallar başlığı altında hep güzel deneyimlerimi, sevinçlerimi  paylaştığım yazılar içerir. Neler yazmak istedim ama olumsuz olduğu için yazmaktan kaçındım, rengim toz pembe kalsın istedim. Ancak ne zamandır canımı sıkan ve artık susamayacağım bir konu var “Çocuk İstismarı”.

Bana sürekli cast ajanslarından mailler, telefonlar gelir, “fotoğraflarınızda ki bebekler çok güzel, çok beğeniyoruz acaba çalıştığınız ailelerden, çocuğunu cast ajanslarına kayıt ettirmek isteyenler var mıdır?” diye sorar iletişim bilgilerini isterler.. Bende “hepsi çalışan insanlar, pek bunlarla uğraşacak  zamanları olduğunu sanmıyorum, ayrıca ben sadece işimi yaparım, bu tip işler için ben onlara teklif götüremem” diyorum, ne diyebilirim ki başka.  Ara sıra da “benim çocuğum pek güzel, şeker bir çekseniz ablası” diye mailler gelir.  En son bu ikisininde bir arada olduğu enteresan bir mail aldım. Cevap bile yazamadım. Aslında maili okuyunca ne var canım diyebilirsiniz ama işin iç yüzü öyle değil. Maili atan babanın affına sığınarak buraya kopyalıyorum.

“Merhaba benim adım h.e 3 yaşında çok güzel ve değişik bir kızım var adı n. kızımın reklamlarda oynamasını isityiorum ve oynıyabileceğini düşünüyorum çok tatlı ve değişik bir kızım var facede fotoları var benim adımdan girip inceliyebilirsiz teşekkürler kolay gelsin ilgilenirseniz beni arayın 0 5.. … .. ..”

Noktalama, virgülsüz yani nefessiz bir şekilde çocuğunu meşhur etmek isteyen bir babanın mailidir bu.  Bu maili okuduktan sonra facebooktan merak edip başına geleceklerden habersiz meleğin fotoğraflarına baktım. Evet sağlıklı ve güzel bir çocuk, ama kuzguna yavrusu misali… Abartılacak bir şey yok, reklamlarda gördüğümüz tipte dikkat çekici çocuklardan değil. Zaten olay çocuğun değişik ve çok tatlı oluşuda değil bana göre. Reklamlarda oynayan çocuklar yeri geliyor 20 saat sette kalıyorlar, bu demektir ki yeterli bakımı göremiyorlar, düzenli beslenip uyuyamıyorlar, el kadar çocuklar yetişkinlerin bile kaldıramayacağı iş temposuna giriyorlar, ebevenlerinin “ama biz onun kazancını geleceği için biriktiriyoruz” demesi olayı hiç masum göstermiyor. Çalışıp gelecek için para temin etmek çocuğun görevi değildir, anne- baba ne güne durur.. Öyle ya bakamayacağımız çocuğu neden dünyaya getiririz o halde. Hiç bahanelere gerek yok, bu kuzgunun güzel yavrusunu cümle aleme gösterip,  ünlü olmanın verdiği gururun yanında, biraz bol keseden kolay para kazanma hırsı, egosudur. Herşeyin bir sınırı olmalıdır, hele ki bedensel ve zihinsel gelişimi için düzenli bir yaşama muhtaç olan çocuklar için.  Onların tek ihtiyaçları bolca sevgi, ilgi, oyun ve bakımdır.

Geçenlerde bu konuyu konuştuğum bir arkadaşım adını hbilmediğim bir dizinin,  minik oyuncusunu D&R’da babasıyla alışveriş yaparken görmüş, çocuk oldukça şöhretliymiş. Babası oğlum sadece 400TLmiz kaldı bunu alamayız diyormuş, çocuksa ciyak ciyak “hayıırrrr yalan söylüyorsun benim 4000TL var, playstation’a oyunlar alacağız” diye ağlıyormuş, babasıda “oğlum okula verdik şu kadar, kursuna verdik bu kadar, şuna buna verdik bu kadar” diye kendini savunuyormuş… Aman yarabbi, el kadar çocukta para mefhumu var mıdır? Bizde yoktu, para ne bilmezdik, kaça ne alınır, hangisi çok, hangisi az bizim alakamız yoktu, annemizden isterdik tamam yavrum derse istediğimiz şey alınırdı, yok derse oturur ağlardık ya da boynumuzu büker yolumuza giderdik. Bu çocukların içine şeytanı kim sokuyor peki? Anne ve babaları. Saatlerce setlerde çalıştırıp, el kadar bebeğin sırtından bahanelerle para kazananlar, 5-6 yaşlarında çocukları zıvanadan, çocukluktan kim çıkartıyor peki? Anne ve babaları. Bu istismar değildir de nedir? Anne babanın görevi çocuğunu tehlikelerden koruyup, vatana millete hayırlı, akıllı, gelecekte kendi ayakları üzerinde duracak, donanımlı bireyler yetiştirmek değil midir? 3-5 yaşında ki bir çocuğu arsız yapmaktan, sevimsiz yapmaktan, gelecekte ciddi travmaların yol açtığı problemleri yaratmaktan, gelişimini sekteye uğratmaktan başka şöhretin ne faydası vardır? Sette çocuğunun başında harcadığı zamanla  anne-babalarda pekala iyi paralar kazanabilir değil mi, söz konusu çocuğun geleceği için güvenceyse, bebek sırtından para avuçlamaktansa gidip kendi alın terini dökmelidir.

Ben bu konuya canımı sıkıp dururken birde işin cinsel tarafı çıkageldi gözümün önüne. Bu gün blogcuanne.com’un yazısını gördüm ilk önce, Vogue Paris’te çıkan sözde moda fotoğrafları her aklı başında insanın midesini bulandırmış, ortalık yıkılıyormuş meğerse.. Geçen sene bebeğinin doğumunu çektiğim sevgili blog yazarının modavesosyete.blogspot.com herkes birşeyler yazmalı çağrısıyla bu yazıyı yazmaya karar verdim bende.

Öğrenciliğimden beri fotoğrafla iç içeyim, profesyonel olarak yerli, yabancı bir çok moda fotoğrafçısı için, markalar için  retouch çalışmaları yaptım yani moda fotoğrafının her aşamasında içinde bulundum. Bir fotoğrafçı olarak en sevdiğim ve sürekli takip ettiğim bir alandır moda fotoğrafları, hele ki sanattan beslenmiş, göndermeler yapan karelere bakmaya doyamam. Moda fotoğrafları hem artistik olarak hemde teknik olarak kusursuz olmalıdır, gösterdikleri objelerde keza. Bu kusursuzluk, bu uğraşılmışlık beni her zaman mesteder, cezbeder.  Ancak Vogue Paris’in pedofilik moda anlayışı yüzünden tüm bunlardan neredeyse soğuyacağım. Tüm bilgilerim sıfırlandı, tüm sevgim örselendi adeta. Bu suç ortaklarının isimlerini yazınca hala şoke oluyorum , tüm anlamlar alt üst “Vogue” “Paris” “Tom Ford”  “Sharif Hamza” etc… Emeği geçen herkesin bu fotoğraflarda dişini fırçalayan kızın elindeki  fırçayla gözlerini oymalı ya da mikroplu beyinleri fırçalanmalı. Tüm fotoğraflarda cinsel göndermeler var, bunlara farklı anlam yüklemek, moda demek, sanat demek, fotoğraf demek, aman ne var ki demek yersiz. Bunların tamamı (sanırım 15 sayfa) KEPAZELİKten  başka birşey değil. Suç ortaklarının çıkartacağı günahı merak ediyorum ya da etmiyorum… Elimde güç olsa tüm ekibin, fotoğraflarda ki çocukların anne babalarıda dahil olmak üzere, hiç bir çocuğun yanına 10 km yaklaştırmazdım.

İşte böyle bir dünyada yaşıyoruz, çocuk dediğimiz şey zaten bir yetişkin oyuncağı sanki, şimdilerdeyse sırtından geçinilecek tatlı tombaklar olarak görülüyorlar. Bu kadar bencil olmayın, onları büyütün, sanatla, bilimle yoğurun, hobiler edindirin,spor yaptırın, gelişimi için elinizden geleni yaparak hayatı tanıtın, bırakın hayatlarını ve yaşlarını olması gerektiği gibi yaşasınlar, sadece oyuncaklarıya oynayıp zekalarını geliştirmeleri  gereken yaşta benim 4000TL’m var yalan söylüyorsun demesinler. Onları küçük kadınlar, küçük adamlar haline sokmayın. Daha büyümeden içlerine kendi şeytanlıklarınızı iliştirmeyin. Herkes görevini bilsin, bırakın onlar çocuk, sizse EBEVEYN olun!

(Bu ilk fotoğrafsız yazım oldu, vogue’un rezalet fotoğraflarını eklemek, kendime ait bir alanda onları göstermek  istemedim, isteyen googlelasın, ama bu olayı kınamadan durmasın.)

Benzer Yazılar:

21 Responses to “Pedofilik Moda Anlayışı”

 • canım discovery kanalında minikle ve taçları diye bir program var minnacık el kadar çocukları anneler babalar sırf kendi egolarını tatmin etmek için şekilden şekile sokuyorlar. aynı bu fotoğraftaki çocuklar gibi yüzlerinde bir ton makyaj saçları giyimleri desen o biçim. çocuk ağlıor anne rimel gözümü yakıyor diye yalvarıyor ama annesinin umrunda değil. oyun oynayacak yaştaki çocuklar soytarı gibi süslenip juri karşısına çıkıyor izlerken sinirlerim bozuluyor inan

  [Reply]

 • Aynen toddlers & tiaras adlı bir program var! deli oluyorum..

  [Reply]

  melike belenli Reply:

  sevgili ayça benim dediğimde o program

  [Reply]

  ayça Reply:

  biliyorum bilyorum.. vogue diyorum masum kalıyor bu programın yanında :)) gegge

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  korkunç, yaa ne cahilmişim. cehalet ne güzellmiş :((

  [Reply]

  Ceren Güler Reply:

  Ben de tam onu yazacaktım , derdimiz aynıymış, toddlers & tiaras ‘ın yanında bu fotoğraflar cidden de masum kalmış.Hepsi Rezalet!

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  yok yok malesef hiç biri masum kalmıyor çok fazla cinsellik içeriyor :(( ağzında diş fırçası, dudaklar aralık şuh bakışlar.. belki toddlers & tiaras^taki kızlardır bunlar =D

  [Reply]

 • Derya:

  Fotoğraflar iç acıtıyor resmen. Bir babanın böyle şeyler yazmış olmasına ise inanamadım. Bu zihniyete sahip insanların anne ve baba olması acı verici gerçekten..

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  bana neden yazıyorsa zaten… gidip bi ajansla görüşeceğine benden neden hayrına çekim bekler anlamış değilim hala. çok farklı bir sistemle çalışıyor kafalarımız galiba.

  [Reply]

 • Hülya Durak:

  Bence bu yazınızda toz pembe olmuş. Çünkü resmen içinizden kopmuş. Bu konu hepimizin ortak kaygısı olmalı ve dediğiniz gibi birşeyler yapılmalı. Kanımca sizin gibi çok takip edilen populer yazarların hassas konulara destek vermesi çok güzel ayrıca çok gerekli. Ben bir anne olarak size teşekkürü borç bilirim. İzlinizle tüm sevdiklerimle bu değerli yazınızı paylaşacağım.
  Ankara’dan sevgi, saygılarımla.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Hülya Hanım paylaşmanız beni çok mutlu eder, izin ne demek. Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Keşke hayat hep toz pembe olsa =(

  [Reply]

 • Meltem:

  Sevgili Çiseren haberi senden aldım sonra internnette arattım ve fotoğraflar karşıma çıktı. çok güzel açıklamışsın durumu ve olayın ne kadar vahim olduğunu. Bir çok insan fotoğraflara bakınca ay ne güzel kızlar ay ne güzel süslemişler diyerek geçiyordur buna eminim fakat durum aynen yazdığın gibi içler acısı. Bende çok irite oldum bu sexy bıdıklara bakarken. Keşke insanlar aç gözlü olmasa dünyada ki güzellikleri paradan ibaret görmese. Çocuklara cinselliği yüklemek çok mide bulandırıcı. Hassasiyetin ve yazın için teşekkürler, güzel kalbinle duyarlı ve keyifli işlerini sürdürmen dileğiyle, mutlu yıllar.
  Meltem.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  sevgili Meltem çok teşekkür ederim desteğin için. Benimde üzüldüğüm nokta insanların gördüklerini algılamakta ki sorunları. herşeye toz pembe bakmak güzeldir belki ama o mutluluğa ben cehalet diyebiliyorum. İstismarı toz pembe göremeyiz, beğenemeyiz, sevmemeliyiz. lanetlemeli engel olmalıyız. Sayısız mail attım vogue a ama neye yarar bilemiyorum. En azından birilerinin yaptıklarını doğru bulmadığını bilsinler.
  Çok teşekkürler, sevgiler..

  [Reply]

 • 3,5 yaşında bir oğlum var,bundan dolayı olsa gerek çocuklara yönelik şiddet yada sömürü hiç bir şeyi izlememeye özen gösteriyorum çünkü sinirlerim kaldırmıyor.biz günde 2 saat tv izlemesine kararı zor verirken insanlar nasıl oluyor da saatlerce spot ışıklarının altında çocuklarını bekletiyorlar inanın hiç anlamıyorum.veee çok kızıyorum.geçenlerde bir dizinin fragmanında tesadüfen gördüm ve gerçekten korktum hatta bu durumu kaleme aldım.oğlumunbloğunda paylaştım.fragman aynen şöyle çocuğun kafasına silah dayanmış!!!!!!!! oyuncak bile olsa korkutucu hemde çok!!!! benim oğlumun hiç silah oyuncağı olmayacak mesela ama bir şey söyleyeyim,ben ve benim gibi düşüneneler azınlıkta olduğu için gerçek dış dünyayla evde meeni ortam yaratmanın sancılarınıda çekmiyor değilim hani….ama tüm bunlara rağmen ben anne olarak savaşacağım….böyle bir yazıyı yazdığınız için ayrıca çok teşekkür ederim….

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Merhaba Tuba,
  Ben teşekkür ederim asıl yazdıkların için. Oğluna silah oyuncak vermemeni alkışlıyorum. Benimde oğlum olsa, tabanca, kılıç vs. şiddete yönelik hiç bir oyuncakla oynayamaz. ileride katil olacağından değil elbette ama şiddeti kanıksamaması için en azından. Umarım geleceğimizde çocuklar bu kadar herşeye alet edilmez, herkes biraz eğri oturup doğru düşünür ve doğru eylemler yapar. Çok teşekkür ederim katkın için. sevgiler..

  [Reply]

 • Defne:

  Çiseren size hayranım, neden mi? Kalbiniz öylesine duru, öyle dürüst, öyle temiz ki! Tüm bunlar yaptığınız işe, her fotoğraf karenize ve tabi ki güzel yüzünüze yansıyor. Çocuklarla çalışan birisiniz ve bu konuya değinmeniz bence çok yerinde olmuş. Hep güzel şeylerden bahsemiyoruz değil mi? Ne yazık ki buna dünyamız fırsat vermiyor. Ama sizin bu yaklaşımınız blogunuz gibi, içimize renk katan siteniz gibi, dünyayı biraz daha pembeleştirecektir buna emin olabilirsiniz. Fotoğraflarınızı çok yakından hayranlıkla takip ediyorum. Ayrıca nişanınızı tebrik ederim, gelinlikler içinde bir prenses görmek için sabırsızlanıyorum :) Sevgilerle Defne.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Defne çok teşekkür ederim, ne kadar gururlandırdınız, mutlu ettiniz beni =)umarım dediğiniz gibi küçücükte olsa faydası olur yazdıklarımızın, paylaştıklarımızın. Ben dünyanın güzel mutlu yüzünü görüyorum ve hep bunları paylaşıyorum. Kötülüklerden kaçmanın bir yolu belki de benimkisi. Herkesin bir kaçma noktası olmalı, ama kaçamayacağımız yerde bunları da paylaşmalı… çok teşekkür ederim desteğiniz ve beğeniniz için.
  Sevgiler …

  [Reply]

 • [...] ilgili duyarlılık gösteren sevgili Çiseren ve Elif(blogcuanne) teşekkür etmek [...]

 • ayşenur:

  Pedofillik olayına her türlü hak veriyorum ama bu şekilde yazısını herkesin okuyabileceği şekilde buraya yayınlamanız hiç doğru değil. Anlıyorum çocuklar kullanılmasın, çocuk olsunlar diyorsunuz. Peki çocuğunun tvye çıkmasını isteyen ebeveynler var… bunları tvye koyan yönetmenler tv-yapımcıları var, tamam onlar da suçlu.. ee bunları seyredenler kim? Çocukların oynadıkları dizileri kimse seyretmese reytingi düşüp de yayından kaldırılmazmıydı? Yapmayın. Başkalarını suçlamak okadar kolay olmamalı. Açık konuşmak istiyorum: ben bi doğru tv izlemem. Dolayısıyla bahsedilen çocuğun (4000tl si için ağlayan) kim olduğunu bilmem yolda görsem tanımam. Ama demek seyredenleri var ki tanıyanları da var. “Osmancık” kim burda herkes bilir ve eminim mailini yayınladığınız babayı kınayanlar aynı zamanda “öyle bir geçer zaman ki” dizisini seyreden insanlar… Egoistlik yapmayın. Sen çocuğunu neden dizilerde oynatmak istiyorsun diye deyip geçmeyin. Önce siz bu dizileri seyretmekten vazgeçin.

  [Reply]

  Çiseren

  Çiseren Reply:

  Konuyla neredeyse alakasız bir yorum olmuş, sanırım bahsi geçen dergiyi görmemişsiniz, bu tip şeylerin sürdüğünü ve fransada yetişkin iç çamarşırı reklamında kücük kızların süslü püslü iç çamaşırlı görüntülerinin kullanıldığını size haber vermek isterim. benim oturup tv izleyecek vaktim olmuyor, çalışırken haber kanallarını açıyorum. onun dışında uyumadan önce izlediğim yabancı diziler var onlarda çocuk kullanılıyorsa max. 30snlik sahnelerden ibaret. amerika gibi ulkelerde bu konuyla ilgili ciddi kısıtlamalar var. burada herkes suçludur doğrudur ancak dizi filmlerden ziyade çocukların CİNSEL OBJE olarak kullanılmasına olan tepkimi paylaşmak istediğim bir yazıydı. keza daha ağır şekilde bu kullanım sürüyor. sanırım siz işin bu boyutunu henüz görmemişsiniz. aman görmeyin çok üzülürsünüz.çunku cidden inanılmaz çirkin.

  [Reply]

 • sırf bu konuyu konu alan yabancı belgeseller var. bir kaçı da şu an kablolu yayınlarla ülkemizde de yayınlanıyor. durum ciddi. sizin de bu konuyu irdelemeniz çok yerinde olmuş. tebrikler. bu yazınızı kendi sitemizde de yayınlamak istiyoruz. mümkün müdür?

  [Reply]

Leave a Reply

Google +1
Flickr
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos and videos from ciseren korkut. Make your own badge here.
Etkinlikler